Siirry sisältöön

Rukousajat: Polokwane

18 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr03.58
  2. Auringonnousu05.18
  3. Dhuhr11.51
  4. Asr15.13
  5. Maghrib18.17
  6. Isha19.26

Korkea leveysaste: tähdellä merkityt ajat ovat arvioita.

Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
06.03
Zawal (ei-suotava)
11.35
Isfirar
17.29
Keskiyö
23.47
Yön viimeinen kolmannes
00.43

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani04.2705.4311.5715.1918.0419.16*
21 Rabi' al-thani04.2605.4211.5615.1918.0519.16*
22 Rabi' al-thani04.2505.4111.5615.1818.0519.17*
23 Rabi' al-thani04.2405.4011.5615.1818.0519.17*
24 Rabi' al-thani04.2205.3911.5615.1818.0619.17*
25 Rabi' al-thani04.2105.3811.5515.1818.0619.17*
26 Rabi' al-thani04.2005.3711.5515.1818.0719.18*
27 Rabi' al-thani04.1905.3611.5515.1718.0719.18*
28 Rabi' al-thani04.1805.3511.5415.1718.0719.18*
29 Rabi' al-thani04.1705.3411.5415.1718.0819.19*
30 Rabi' al-thani04.1605.3311.5415.1718.0819.19*
1 Jumada al-ula04.1505.3211.5415.1618.0919.19*
2 Jumada al-ula04.1405.3111.5315.1618.0919.20*
3 Jumada al-ula04.1305.3011.5315.1618.1019.20*
4 Jumada al-ula04.1205.2911.5315.1618.1019.20*
5 Jumada al-ula04.1105.2811.5315.1618.1119.21*
6 Jumada al-ula04.1005.2711.5215.1518.1119.21*
7 Jumada al-ula04.0905.2611.5215.1518.1119.21*
8 Jumada al-ula04.0805.2611.5215.1518.1219.22*
9 Jumada al-ula04.0705.2511.5215.1518.1219.22*
10 Jumada al-ula04.0605.2411.5215.1418.1319.23*
11 Jumada al-ula04.0505.2311.5215.1418.1319.23*
12 Jumada al-ula04.0405.2211.5115.1418.1419.23*
13 Jumada al-ula04.0305.2211.5115.1418.1419.24*
14 Jumada al-ula04.0205.2111.5115.1318.1519.24*
15 Jumada al-ula04.0105.2011.5115.1318.1619.25*
16 Jumada al-ula04.0005.1911.5115.1318.1619.25*
17 Jumada al-ula03.5905.1911.5115.1318.1719.26*
18 Jumada al-ula03.5805.1811.5115.1318.1719.26*
19 Jumada al-ula03.5705.1711.5115.1218.1819.26*
20 Jumada al-ula03.5605.1611.5115.1218.1819.27*

Qibla-suunta

N

Paikan Polokwane keskustasta qibla on 13,4° myötäpäivään pohjoisesta (pohjoinen). Kaaba on 5 163 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Polokwane tänään?

Tänään (29. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Polokwane klo 18.17. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Polokwane?

Fajr on tänään klo 03.58 ja huomenna klo 03.57. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Polokwane?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.51; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Polokwane?

Paikan Polokwane keskustasta qibla on 13,4° myötäpäivään pohjoisesta (pohjoinen). Kaaba on 5 163 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Moonsighting Committee-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta