Rukousajat: Zafra
11 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr07.13
- Auringonnousu08.42
- Dhuhr14.10
- Asr17.12
- Maghrib19.38
- Isha21.02
Muut ajat
- Ishraq
- 09.27
- Zawal (ei-suotava)
- 14.00
- Isfirar
- 18.53
- Keskiyö
- 02.10
- Yön viimeinen kolmannes
- 03.22
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 06.53 | 08.21 | 14.15 | 17.35 | 20.09 | 21.31 | |
| 21 Rabi' al-thani | 06.54 | 08.22 | 14.15 | 17.34 | 20.07 | 21.30 | |
| 22 Rabi' al-thani | 06.55 | 08.23 | 14.15 | 17.33 | 20.06 | 21.28 | |
| 23 Rabi' al-thani | 06.56 | 08.24 | 14.14 | 17.32 | 20.04 | 21.27 | |
| 24 Rabi' al-thani | 06.57 | 08.25 | 14.14 | 17.31 | 20.03 | 21.25 | |
| 25 Rabi' al-thani | 06.58 | 08.26 | 14.14 | 17.29 | 20.01 | 21.24 | |
| 26 Rabi' al-thani | 06.59 | 08.27 | 14.13 | 17.28 | 20.00 | 21.22 | |
| 27 Rabi' al-thani | 07.00 | 08.28 | 14.13 | 17.27 | 19.58 | 21.21 | |
| 28 Rabi' al-thani | 07.01 | 08.29 | 14.13 | 17.26 | 19.57 | 21.19 | |
| 29 Rabi' al-thani | 07.02 | 08.30 | 14.13 | 17.25 | 19.55 | 21.18 | |
| 30 Rabi' al-thani | 07.03 | 08.31 | 14.12 | 17.24 | 19.54 | 21.16 | |
| 1 Jumada al-ula | 07.04 | 08.32 | 14.12 | 17.23 | 19.52 | 21.15 | |
| 2 Jumada al-ula | 07.05 | 08.33 | 14.12 | 17.22 | 19.51 | 21.13 | |
| 3 Jumada al-ula | 07.06 | 08.34 | 14.12 | 17.21 | 19.49 | 21.12 | |
| 4 Jumada al-ula | 07.06 | 08.35 | 14.11 | 17.20 | 19.48 | 21.11 | |
| 5 Jumada al-ula | 07.07 | 08.36 | 14.11 | 17.19 | 19.46 | 21.09 | |
| 6 Jumada al-ula | 07.08 | 08.36 | 14.11 | 17.17 | 19.45 | 21.08 | |
| 7 Jumada al-ula | 07.09 | 08.37 | 14.11 | 17.16 | 19.44 | 21.07 | |
| 8 Jumada al-ula | 07.10 | 08.38 | 14.11 | 17.15 | 19.42 | 21.05 | |
| 9 Jumada al-ula | 07.11 | 08.39 | 14.10 | 17.14 | 19.41 | 21.04 | |
| 10 Jumada al-ula | 07.12 | 08.40 | 14.10 | 17.13 | 19.40 | 21.03 | |
| 11 Jumada al-ula | 07.13 | 08.42 | 14.10 | 17.12 | 19.38 | 21.02 | |
| 12 Jumada al-ula | 07.14 | 08.43 | 14.10 | 17.11 | 19.37 | 21.00 | |
| 13 Jumada al-ula | 07.15 | 08.44 | 14.10 | 17.10 | 19.36 | 20.59 | |
| 14 Jumada al-ula | 06.16 | 07.45 | 13.10 | 16.09 | 18.34 | 19.58 | |
| 15 Jumada al-ula | 06.17 | 07.46 | 13.10 | 16.08 | 18.33 | 19.57 | |
| 16 Jumada al-ula | 06.18 | 07.47 | 13.10 | 16.07 | 18.32 | 19.56 | |
| 17 Jumada al-ula | 06.19 | 07.48 | 13.09 | 16.06 | 18.31 | 19.55 | |
| 18 Jumada al-ula | 06.20 | 07.49 | 13.09 | 16.05 | 18.29 | 19.54 | |
| 19 Jumada al-ula | 06.20 | 07.50 | 13.09 | 16.05 | 18.28 | 19.52 | |
| 20 Jumada al-ula | 06.21 | 07.51 | 13.09 | 16.04 | 18.27 | 19.51 |
Qibla-suunta
Paikan Zafra keskustasta qibla on 99,6° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 781 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Zafra tänään?
Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Zafra klo 19.38. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Zafra?
Fajr on tänään klo 07.13 ja huomenna klo 07.14. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Zafra?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 14.10; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Zafra?
Paikan Zafra keskustasta qibla on 99,6° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 781 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare