Rukousajat: Palomeras Sureste
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr07.04
- Auringonnousu08.35
- Dhuhr13.59
- Asr16.56
- Maghrib19.22
- Isha20.48
Muut ajat
- Ishraq
- 09.20
- Zawal (ei-suotava)
- 13.48
- Isfirar
- 18.36
- Keskiyö
- 01.59
- Yön viimeinen kolmannes
- 02.10
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 06.40 | 08.11 | 14.04 | 17.23 | 19.57 | 21.22 | |
| 21 Rabi' al-thani | 06.41 | 08.12 | 14.04 | 17.21 | 19.55 | 21.20 | |
| 22 Rabi' al-thani | 06.42 | 08.13 | 14.04 | 17.20 | 19.54 | 21.19 | |
| 23 Rabi' al-thani | 06.43 | 08.14 | 14.03 | 17.19 | 19.52 | 21.17 | |
| 24 Rabi' al-thani | 06.44 | 08.15 | 14.03 | 17.18 | 19.50 | 21.15 | |
| 25 Rabi' al-thani | 06.45 | 08.16 | 14.03 | 17.17 | 19.49 | 21.14 | |
| 26 Rabi' al-thani | 06.46 | 08.17 | 14.02 | 17.15 | 19.47 | 21.12 | |
| 27 Rabi' al-thani | 06.47 | 08.18 | 14.02 | 17.14 | 19.46 | 21.11 | |
| 28 Rabi' al-thani | 06.48 | 08.19 | 14.02 | 17.13 | 19.44 | 21.09 | |
| 29 Rabi' al-thani | 06.50 | 08.20 | 14.02 | 17.12 | 19.42 | 21.08 | |
| 30 Rabi' al-thani | 06.51 | 08.21 | 14.01 | 17.11 | 19.41 | 21.06 | |
| 1 Jumada al-ula | 06.52 | 08.22 | 14.01 | 17.09 | 19.39 | 21.04 | |
| 2 Jumada al-ula | 06.53 | 08.23 | 14.01 | 17.08 | 19.38 | 21.03 | |
| 3 Jumada al-ula | 06.54 | 08.24 | 14.01 | 17.07 | 19.36 | 21.01 | |
| 4 Jumada al-ula | 06.55 | 08.25 | 14.00 | 17.06 | 19.35 | 21.00 | |
| 5 Jumada al-ula | 06.56 | 08.26 | 14.00 | 17.05 | 19.33 | 20.59 | |
| 6 Jumada al-ula | 06.57 | 08.27 | 14.00 | 17.04 | 19.32 | 20.57 | |
| 7 Jumada al-ula | 06.58 | 08.28 | 14.00 | 17.03 | 19.30 | 20.56 | |
| 8 Jumada al-ula | 06.59 | 08.30 | 14.00 | 17.01 | 19.29 | 20.54 | |
| 9 Jumada al-ula | 07.00 | 08.31 | 13.59 | 17.00 | 19.27 | 20.53 | |
| 10 Jumada al-ula | 07.01 | 08.32 | 13.59 | 16.59 | 19.26 | 20.52 | |
| 11 Jumada al-ula | 07.02 | 08.33 | 13.59 | 16.58 | 19.25 | 20.50 | |
| 12 Jumada al-ula | 07.03 | 08.34 | 13.59 | 16.57 | 19.23 | 20.49 | |
| 13 Jumada al-ula | 07.04 | 08.35 | 13.59 | 16.56 | 19.22 | 20.48 | |
| 14 Jumada al-ula | 06.05 | 07.36 | 12.59 | 15.55 | 18.20 | 19.46 | |
| 15 Jumada al-ula | 06.06 | 07.37 | 12.59 | 15.54 | 18.19 | 19.45 | |
| 16 Jumada al-ula | 06.07 | 07.38 | 12.58 | 15.53 | 18.18 | 19.44 | |
| 17 Jumada al-ula | 06.08 | 07.40 | 12.58 | 15.52 | 18.17 | 19.43 | |
| 18 Jumada al-ula | 06.09 | 07.41 | 12.58 | 15.51 | 18.15 | 19.42 | |
| 19 Jumada al-ula | 06.10 | 07.42 | 12.58 | 15.50 | 18.14 | 19.41 | |
| 20 Jumada al-ula | 06.11 | 07.43 | 12.58 | 15.49 | 18.13 | 19.40 |
Qibla-suunta
Paikan Palomeras Sureste keskustasta qibla on 104° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 592 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Palomeras Sureste tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Palomeras Sureste klo 19.22. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Palomeras Sureste?
Fajr on tänään klo 07.04 ja huomenna klo 06.05. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Palomeras Sureste?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.58; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Palomeras Sureste?
Paikan Palomeras Sureste keskustasta qibla on 104° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 592 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare