Rukousajat: Sīwah
15 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr06.00
- Auringonnousu07.26
- Dhuhr13.02
- Asr16.13
- Maghrib18.37
- Isha19.55
Muut ajat
- Ishraq
- 08.11
- Zawal (ei-suotava)
- 12.51
- Isfirar
- 17.52
- Keskiyö
- 01.02
- Yön viimeinen kolmannes
- 02.12
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.45 | 07.11 | 13.08 | 16.31 | 19.04 | 20.20 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.46 | 07.12 | 13.07 | 16.30 | 19.03 | 20.19 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.46 | 07.12 | 13.07 | 16.30 | 19.01 | 20.18 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.47 | 07.13 | 13.07 | 16.29 | 19.00 | 20.17 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.47 | 07.13 | 13.06 | 16.28 | 18.59 | 20.16 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.48 | 07.14 | 13.06 | 16.27 | 18.58 | 20.14 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.49 | 07.14 | 13.06 | 16.27 | 18.57 | 20.13 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.49 | 07.15 | 13.05 | 16.26 | 18.56 | 20.12 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.50 | 07.15 | 13.05 | 16.25 | 18.55 | 20.11 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.50 | 07.16 | 13.05 | 16.24 | 18.53 | 20.10 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.51 | 07.17 | 13.05 | 16.24 | 18.52 | 20.09 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.51 | 07.17 | 13.04 | 16.23 | 18.51 | 20.08 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.52 | 07.18 | 13.04 | 16.22 | 18.50 | 20.07 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.53 | 07.18 | 13.04 | 16.21 | 18.49 | 20.06 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.53 | 07.19 | 13.04 | 16.21 | 18.48 | 20.05 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.54 | 07.20 | 13.03 | 16.20 | 18.47 | 20.04 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.54 | 07.20 | 13.03 | 16.19 | 18.46 | 20.03 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.55 | 07.21 | 13.03 | 16.18 | 18.45 | 20.02 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.55 | 07.22 | 13.03 | 16.18 | 18.44 | 20.01 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.56 | 07.22 | 13.03 | 16.17 | 18.43 | 20.00 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.57 | 07.23 | 13.03 | 16.16 | 18.42 | 19.59 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.57 | 07.24 | 13.02 | 16.15 | 18.41 | 19.58 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.58 | 07.24 | 13.02 | 16.15 | 18.40 | 19.57 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.58 | 07.25 | 13.02 | 16.14 | 18.39 | 19.56 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.59 | 07.26 | 13.02 | 16.13 | 18.38 | 19.55 | |
| 15 Jumada al-ula | 06.00 | 07.26 | 13.02 | 16.13 | 18.37 | 19.55 | |
| 16 Jumada al-ula | 06.00 | 07.27 | 13.02 | 16.12 | 18.36 | 19.54 | |
| 17 Jumada al-ula | 06.01 | 07.28 | 13.02 | 16.11 | 18.35 | 19.53 | |
| 18 Jumada al-ula | 06.01 | 07.28 | 13.02 | 16.11 | 18.35 | 19.52 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.02 | 06.29 | 12.02 | 15.10 | 17.34 | 18.52 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.03 | 06.30 | 12.02 | 15.10 | 17.33 | 18.51 |
Qibla-suunta
Paikan Sīwah keskustasta qibla on 117,8° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 1 676 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Sīwah tänään?
Tänään (26. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Sīwah klo 18.37. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Sīwah?
Fajr on tänään klo 06.00 ja huomenna klo 06.00. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Sīwah?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.02; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Sīwah?
Paikan Sīwah keskustasta qibla on 117,8° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 1 676 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Egyptin yleinen maanmittausvirasto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare