Rukousajat: Jarabacoa
21 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.29
- Auringonnousu06.43
- Dhuhr12.26
- Asr15.43
- Maghrib18.09
- Isha19.19
Muut ajat
- Ishraq
- 07.28
- Zawal (ei-suotava)
- 12.16
- Isfirar
- 17.23
- Keskiyö
- 00.26
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.42
marraskuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 Jumada al-ula | 05.29 | 06.43 | 12.26 | 15.43 | 18.09 | 19.19 | |
| 22 Jumada al-ula | 05.29 | 06.43 | 12.26 | 15.43 | 18.08 | 19.19 | |
| 23 Jumada al-ula | 05.29 | 06.44 | 12.26 | 15.43 | 18.08 | 19.18 | |
| 24 Jumada al-ula | 05.30 | 06.44 | 12.26 | 15.42 | 18.08 | 19.18 | |
| 25 Jumada al-ula | 05.30 | 06.45 | 12.26 | 15.42 | 18.07 | 19.18 | |
| 26 Jumada al-ula | 05.30 | 06.45 | 12.26 | 15.42 | 18.07 | 19.17 | |
| 27 Jumada al-ula | 05.31 | 06.46 | 12.26 | 15.42 | 18.06 | 19.17 | |
| 28 Jumada al-ula | 05.31 | 06.46 | 12.26 | 15.41 | 18.06 | 19.17 | |
| 29 Jumada al-ula | 05.32 | 06.47 | 12.26 | 15.41 | 18.06 | 19.17 | |
| 30 Jumada al-ula | 05.32 | 06.47 | 12.26 | 15.41 | 18.05 | 19.16 | |
| 1 Jumada al-thani | 05.32 | 06.48 | 12.27 | 15.41 | 18.05 | 19.16 | |
| 2 Jumada al-thani | 05.33 | 06.48 | 12.27 | 15.41 | 18.05 | 19.16 | |
| 3 Jumada al-thani | 05.33 | 06.49 | 12.27 | 15.41 | 18.05 | 19.16 | |
| 4 Jumada al-thani | 05.34 | 06.50 | 12.27 | 15.40 | 18.04 | 19.16 | |
| 5 Jumada al-thani | 05.34 | 06.50 | 12.27 | 15.40 | 18.04 | 19.16 | |
| 6 Jumada al-thani | 05.35 | 06.51 | 12.27 | 15.40 | 18.04 | 19.15 | |
| 7 Jumada al-thani | 05.35 | 06.51 | 12.28 | 15.40 | 18.04 | 19.15 | |
| 8 Jumada al-thani | 05.36 | 06.52 | 12.28 | 15.40 | 18.04 | 19.15 | |
| 9 Jumada al-thani | 05.36 | 06.52 | 12.28 | 15.40 | 18.03 | 19.15 | |
| 10 Jumada al-thani | 05.37 | 06.53 | 12.28 | 15.40 | 18.03 | 19.15 | |
| 11 Jumada al-thani | 05.37 | 06.54 | 12.28 | 15.40 | 18.03 | 19.15 | |
| 12 Jumada al-thani | 05.38 | 06.54 | 12.29 | 15.40 | 18.03 | 19.15 | |
| 13 Jumada al-thani | 05.38 | 06.55 | 12.29 | 15.40 | 18.03 | 19.15 | |
| 14 Jumada al-thani | 05.39 | 06.55 | 12.29 | 15.40 | 18.03 | 19.15 | |
| 15 Jumada al-thani | 05.39 | 06.56 | 12.30 | 15.40 | 18.03 | 19.16 | |
| 16 Jumada al-thani | 05.40 | 06.57 | 12.30 | 15.40 | 18.03 | 19.16 | |
| 17 Jumada al-thani | 05.40 | 06.57 | 12.30 | 15.41 | 18.03 | 19.16 | |
| 18 Jumada al-thani | 05.41 | 06.58 | 12.31 | 15.41 | 18.03 | 19.16 | |
| 19 Jumada al-thani | 05.41 | 06.58 | 12.31 | 15.41 | 18.03 | 19.16 | |
| 20 Jumada al-thani | 05.42 | 06.59 | 12.31 | 15.41 | 18.03 | 19.16 |
Qibla-suunta
Paikan Jarabacoa keskustasta qibla on 62,6° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 11 212 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Jarabacoa tänään?
Tänään (1. marraskuuta 2026) Maghrib on paikassa Jarabacoa klo 18.09. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Jarabacoa?
Fajr on tänään klo 05.29 ja huomenna klo 05.29. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Jarabacoa?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 6. marraskuuta 2026 Dhuhr on klo 12.26; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Jarabacoa?
Paikan Jarabacoa keskustasta qibla on 62,6° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 11 212 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare