Siirry sisältöön

Rukousajat: Tomé-Açu

16 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr04.40
  2. Auringonnousu05.51
  3. Dhuhr11.56
  4. Asr15.14
  5. Maghrib18.02
  6. Isha19.09
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
06.36
Zawal (ei-suotava)
11.46
Isfirar
17.17
Keskiyö
23.56
Yön viimeinen kolmannes
01.07

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani04.5005.5812.0215.0418.0619.11
21 Rabi' al-thani04.4905.5812.0215.0518.0619.11
22 Rabi' al-thani04.4905.5812.0215.0518.0619.10
23 Rabi' al-thani04.4805.5712.0115.0618.0519.10
24 Rabi' al-thani04.4805.5712.0115.0618.0519.10
25 Rabi' al-thani04.4705.5712.0115.0618.0519.10
26 Rabi' al-thani04.4705.5612.0015.0718.0519.10
27 Rabi' al-thani04.4705.5612.0015.0718.0419.10
28 Rabi' al-thani04.4605.5512.0015.0818.0419.09
29 Rabi' al-thani04.4605.5512.0015.0818.0419.09
30 Rabi' al-thani04.4505.5511.5915.0818.0419.09
1 Jumada al-ula04.4505.5411.5915.0918.0419.09
2 Jumada al-ula04.4505.5411.5915.0918.0319.09
3 Jumada al-ula04.4405.5411.5915.0918.0319.09
4 Jumada al-ula04.4405.5411.5815.1018.0319.09
5 Jumada al-ula04.4405.5311.5815.1018.0319.09
6 Jumada al-ula04.4305.5311.5815.1018.0319.09
7 Jumada al-ula04.4305.5311.5815.1118.0319.09
8 Jumada al-ula04.4305.5211.5815.1118.0319.09
9 Jumada al-ula04.4205.5211.5715.1118.0319.08
10 Jumada al-ula04.4205.5211.5715.1218.0219.08
11 Jumada al-ula04.4205.5211.5715.1218.0219.08
12 Jumada al-ula04.4105.5211.5715.1218.0219.09
13 Jumada al-ula04.4105.5111.5715.1318.0219.09
14 Jumada al-ula04.4105.5111.5715.1318.0219.09
15 Jumada al-ula04.4005.5111.5715.1318.0219.09
16 Jumada al-ula04.4005.5111.5615.1418.0219.09
17 Jumada al-ula04.4005.5111.5615.1418.0219.09
18 Jumada al-ula04.4005.5111.5615.1418.0219.09
19 Jumada al-ula04.3905.5011.5615.1518.0219.09
20 Jumada al-ula04.3905.5011.5615.1518.0219.09

Qibla-suunta

N

Paikan Tomé-Açu keskustasta qibla on 68,5° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 9 897 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Tomé-Açu tänään?

Tänään (27. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Tomé-Açu klo 18.02. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Tomé-Açu?

Fajr on tänään klo 04.40 ja huomenna klo 04.40. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Tomé-Açu?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.56; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Tomé-Açu?

Paikan Tomé-Açu keskustasta qibla on 68,5° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 9 897 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta