Rukousajat: Puerto Deseado
16 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.03
- Auringonnousu06.04
- Dhuhr13.07
- Asr17.02
- Maghrib20.12
- Isha22.06
Muut ajat
- Ishraq
- 06.49
- Zawal (ei-suotava)
- 12.57
- Isfirar
- 19.26
- Keskiyö
- 01.07
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.24
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.54 | 13.13 | 16.44 | 19.33 | 21.14 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.05 | 06.52 | 13.13 | 16.44 | 19.35 | 21.16 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.02 | 06.50 | 13.13 | 16.45 | 19.36 | 21.17 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.00 | 06.48 | 13.12 | 16.46 | 19.38 | 21.19 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.58 | 06.46 | 13.12 | 16.47 | 19.39 | 21.21 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.55 | 06.44 | 13.12 | 16.47 | 19.40 | 21.23 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.53 | 06.42 | 13.11 | 16.48 | 19.42 | 21.24 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.50 | 06.40 | 13.11 | 16.49 | 19.43 | 21.26 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.48 | 06.38 | 13.11 | 16.49 | 19.45 | 21.28 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.45 | 06.36 | 13.11 | 16.50 | 19.46 | 21.30 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.43 | 06.34 | 13.10 | 16.51 | 19.48 | 21.32 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.41 | 06.32 | 13.10 | 16.51 | 19.49 | 21.34 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.38 | 06.30 | 13.10 | 16.52 | 19.51 | 21.36 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.36 | 06.28 | 13.10 | 16.53 | 19.52 | 21.38 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.33 | 06.26 | 13.09 | 16.54 | 19.54 | 21.40 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.31 | 06.24 | 13.09 | 16.54 | 19.55 | 21.42 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.28 | 06.22 | 13.09 | 16.55 | 19.57 | 21.44 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.26 | 06.20 | 13.09 | 16.56 | 19.58 | 21.46 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.23 | 06.18 | 13.09 | 16.56 | 20.00 | 21.48 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.21 | 06.17 | 13.08 | 16.57 | 20.01 | 21.50 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.18 | 06.15 | 13.08 | 16.58 | 20.03 | 21.52 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.15 | 06.13 | 13.08 | 16.58 | 20.04 | 21.54 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.13 | 06.11 | 13.08 | 16.59 | 20.06 | 21.57 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.10 | 06.09 | 13.08 | 17.00 | 20.07 | 21.59 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.08 | 06.08 | 13.08 | 17.00 | 20.09 | 22.01 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.05 | 06.06 | 13.08 | 17.01 | 20.10 | 22.03 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.03 | 06.04 | 13.07 | 17.02 | 20.12 | 22.06 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.00 | 06.02 | 13.07 | 17.02 | 20.13 | 22.08 | |
| 18 Jumada al-ula | 03.58 | 06.01 | 13.07 | 17.03 | 20.15 | 22.10 | |
| 19 Jumada al-ula | 03.55 | 05.59 | 13.07 | 17.04 | 20.16 | 22.13 | |
| 20 Jumada al-ula | 03.52 | 05.57 | 13.07 | 17.04 | 20.18 | 22.15 |
Qibla-suunta
Paikan Puerto Deseado keskustasta qibla on 86,2° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 12 910 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Puerto Deseado tänään?
Tänään (27. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Puerto Deseado klo 20.12. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Puerto Deseado?
Fajr on tänään klo 04.03 ja huomenna klo 04.00. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Puerto Deseado?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.07; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Puerto Deseado?
Paikan Puerto Deseado keskustasta qibla on 86,2° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 12 910 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare