Bedetider i Güigüe
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.09
- Solopgang06.20
- Dhuhr12.16
- Asr15.36
- Maghrib18.11
- Isha19.18
Andre tider
- Ishraq
- 07.05
- Zawal (uønsket)
- 12.05
- Isfirar
- 17.26
- Midnat
- 00.15
- Nattens sidste tredjedel
- 01.29
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.20 | 12.21 | 15.39 | 18.22 | 19.27 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.20 | 12.20 | 15.39 | 18.21 | 19.27 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.20 | 12.20 | 15.39 | 18.20 | 19.26 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.20 | 12.20 | 15.38 | 18.20 | 19.26 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.20 | 12.19 | 15.38 | 18.19 | 19.25 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.20 | 12.19 | 15.38 | 18.19 | 19.24 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.20 | 12.19 | 15.38 | 18.18 | 19.24 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.20 | 12.19 | 15.38 | 18.18 | 19.23 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.20 | 12.18 | 15.38 | 18.17 | 19.23 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.09 | 06.20 | 12.18 | 15.38 | 18.16 | 19.22 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.09 | 06.20 | 12.18 | 15.38 | 18.16 | 19.22 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.18 | 15.37 | 18.15 | 19.21 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.17 | 15.37 | 18.15 | 19.21 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.17 | 15.37 | 18.14 | 19.21 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.17 | 15.37 | 18.14 | 19.20 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.17 | 15.37 | 18.13 | 19.20 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.16 | 15.37 | 18.13 | 19.19 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.16 | 15.37 | 18.13 | 19.19 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.16 | 15.37 | 18.12 | 19.19 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.16 | 15.37 | 18.12 | 19.18 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.16 | 15.36 | 18.11 | 19.18 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.16 | 15.36 | 18.11 | 19.18 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.15 | 15.36 | 18.10 | 19.17 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.20 | 12.15 | 15.36 | 18.10 | 19.17 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.21 | 12.15 | 15.36 | 18.10 | 19.17 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.21 | 12.15 | 15.36 | 18.09 | 19.16 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.21 | 12.15 | 15.36 | 18.09 | 19.16 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.21 | 12.15 | 15.36 | 18.09 | 19.16 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.21 | 12.15 | 15.36 | 18.08 | 19.16 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.21 | 12.15 | 15.36 | 18.08 | 19.15 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.22 | 12.15 | 15.36 | 18.08 | 19.15 |
Qibla-retning
Fra centrum af Güigüe er qibla 65,3° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 11.377 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Güigüe i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Güigüe kl. 18.11. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Güigüe?
Fajr er kl. 05.09 i dag og kl. 05.09 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Güigüe?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.15; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Güigüe?
Fra centrum af Güigüe er qibla 65,3° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 11.377 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare