Bedetider i Ruston
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.11
- Solopgang07.19
- Dhuhr12.55
- Asr16.05
- Maghrib18.31
- Isha19.39
Andre tider
- Ishraq
- 08.04
- Zawal (uønsket)
- 12.45
- Isfirar
- 17.45
- Midnat
- 00.55
- Nattens sidste tredjedel
- 02.18
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.57 | 07.05 | 13.00 | 16.23 | 18.55 | 20.02 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.58 | 07.05 | 13.00 | 16.22 | 18.54 | 20.01 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.59 | 07.06 | 12.59 | 16.21 | 18.52 | 20.00 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.59 | 07.07 | 12.59 | 16.20 | 18.51 | 19.58 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 06.00 | 07.07 | 12.59 | 16.19 | 18.50 | 19.57 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 06.01 | 07.08 | 12.59 | 16.18 | 18.49 | 19.56 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 06.01 | 07.09 | 12.58 | 16.17 | 18.47 | 19.55 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 06.02 | 07.09 | 12.58 | 16.16 | 18.46 | 19.53 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 06.03 | 07.10 | 12.58 | 16.16 | 18.45 | 19.52 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 06.03 | 07.11 | 12.57 | 16.15 | 18.44 | 19.51 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 06.04 | 07.12 | 12.57 | 16.14 | 18.42 | 19.50 | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.05 | 07.12 | 12.57 | 16.13 | 18.41 | 19.49 | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.06 | 07.13 | 12.57 | 16.12 | 18.40 | 19.47 | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.06 | 07.14 | 12.56 | 16.11 | 18.39 | 19.46 | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.07 | 07.15 | 12.56 | 16.10 | 18.38 | 19.45 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.08 | 07.15 | 12.56 | 16.09 | 18.36 | 19.44 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.08 | 07.16 | 12.56 | 16.09 | 18.35 | 19.43 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.09 | 07.17 | 12.56 | 16.08 | 18.34 | 19.42 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.10 | 07.18 | 12.55 | 16.07 | 18.33 | 19.41 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.10 | 07.18 | 12.55 | 16.06 | 18.32 | 19.40 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.11 | 07.19 | 12.55 | 16.05 | 18.31 | 19.39 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.12 | 07.20 | 12.55 | 16.05 | 18.30 | 19.38 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.13 | 07.21 | 12.55 | 16.04 | 18.29 | 19.37 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.13 | 07.21 | 12.55 | 16.03 | 18.28 | 19.36 | |
| 14 Jumada al-Ula | 06.14 | 07.22 | 12.55 | 16.02 | 18.27 | 19.35 | |
| 15 Jumada al-Ula | 06.15 | 07.23 | 12.54 | 16.01 | 18.26 | 19.34 | |
| 16 Jumada al-Ula | 06.15 | 07.24 | 12.54 | 16.01 | 18.25 | 19.33 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.16 | 07.25 | 12.54 | 16.00 | 18.24 | 19.32 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.17 | 07.26 | 12.54 | 15.59 | 18.23 | 19.31 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.18 | 07.26 | 12.54 | 15.58 | 18.22 | 19.30 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.18 | 07.27 | 12.54 | 15.58 | 18.21 | 19.29 |
Qibla-retning
Fra centrum af Ruston er qibla 46,8° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 12.174 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Ruston i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Ruston kl. 18.31. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Ruston?
Fajr er kl. 06.11 i dag og kl. 06.12 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Ruston?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.55; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Ruston?
Fra centrum af Ruston er qibla 46,8° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 12.174 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden ISNA (Nordamerika); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare