Bedetider i Pinecrest
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.20
- Solopgang07.23
- Dhuhr13.06
- Asr16.22
- Maghrib18.48
- Isha19.52
Andre tider
- Ishraq
- 08.08
- Zawal (uønsket)
- 12.55
- Isfirar
- 18.03
- Midnat
- 01.06
- Nattens sidste tredjedel
- 02.29
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 06.11 | 07.14 | 13.11 | 16.35 | 19.08 | 20.11 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 06.11 | 07.14 | 13.10 | 16.34 | 19.07 | 20.10 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 06.11 | 07.14 | 13.10 | 16.33 | 19.06 | 20.08 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 06.12 | 07.15 | 13.10 | 16.33 | 19.05 | 20.07 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 06.12 | 07.15 | 13.10 | 16.32 | 19.04 | 20.06 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 06.13 | 07.16 | 13.09 | 16.31 | 19.02 | 20.05 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 06.13 | 07.16 | 13.09 | 16.31 | 19.01 | 20.04 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 06.14 | 07.17 | 13.09 | 16.30 | 19.00 | 20.03 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 06.14 | 07.17 | 13.08 | 16.30 | 18.59 | 20.02 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 06.14 | 07.18 | 13.08 | 16.29 | 18.58 | 20.01 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 06.15 | 07.18 | 13.08 | 16.28 | 18.57 | 20.00 | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.15 | 07.18 | 13.08 | 16.28 | 18.56 | 20.00 | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.16 | 07.19 | 13.07 | 16.27 | 18.56 | 19.59 | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.16 | 07.19 | 13.07 | 16.26 | 18.55 | 19.58 | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.17 | 07.20 | 13.07 | 16.26 | 18.54 | 19.57 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.17 | 07.20 | 13.07 | 16.25 | 18.53 | 19.56 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.18 | 07.21 | 13.07 | 16.24 | 18.52 | 19.55 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.18 | 07.21 | 13.06 | 16.24 | 18.51 | 19.54 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.19 | 07.22 | 13.06 | 16.23 | 18.50 | 19.53 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.19 | 07.23 | 13.06 | 16.23 | 18.49 | 19.53 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.20 | 07.23 | 13.06 | 16.22 | 18.48 | 19.52 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.20 | 07.24 | 13.06 | 16.21 | 18.47 | 19.51 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.20 | 07.24 | 13.06 | 16.21 | 18.47 | 19.50 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.21 | 07.25 | 13.05 | 16.20 | 18.46 | 19.49 | |
| 14 Jumada al-Ula | 06.21 | 07.25 | 13.05 | 16.20 | 18.45 | 19.49 | |
| 15 Jumada al-Ula | 06.22 | 07.26 | 13.05 | 16.19 | 18.44 | 19.48 | |
| 16 Jumada al-Ula | 06.22 | 07.26 | 13.05 | 16.19 | 18.43 | 19.47 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.23 | 07.27 | 13.05 | 16.18 | 18.43 | 19.47 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.24 | 07.28 | 13.05 | 16.18 | 18.42 | 19.46 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.24 | 07.28 | 13.05 | 16.17 | 18.41 | 19.45 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.25 | 07.29 | 13.05 | 16.17 | 18.40 | 19.45 |
Qibla-retning
Fra centrum af Pinecrest er qibla 56,6° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 11.703 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Pinecrest i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Pinecrest kl. 18.48. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Pinecrest?
Fajr er kl. 06.20 i dag og kl. 06.20 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Pinecrest?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.06; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Pinecrest?
Fra centrum af Pinecrest er qibla 56,6° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 11.703 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden ISNA (Nordamerika); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare