Bedetider i Clarksdale
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.03
- Solopgang07.13
- Dhuhr12.47
- Asr15.55
- Maghrib18.21
- Isha19.30
Andre tider
- Ishraq
- 07.58
- Zawal (uønsket)
- 12.36
- Isfirar
- 17.35
- Midnat
- 00.47
- Nattens sidste tredjedel
- 02.09
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.48 | 06.57 | 12.52 | 16.14 | 18.46 | 19.55 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.49 | 06.58 | 12.52 | 16.13 | 18.45 | 19.53 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.50 | 06.58 | 12.51 | 16.12 | 18.44 | 19.52 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.50 | 06.59 | 12.51 | 16.11 | 18.42 | 19.51 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.51 | 07.00 | 12.51 | 16.10 | 18.41 | 19.49 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.52 | 07.01 | 12.50 | 16.09 | 18.40 | 19.48 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.53 | 07.01 | 12.50 | 16.08 | 18.38 | 19.47 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.53 | 07.02 | 12.50 | 16.07 | 18.37 | 19.45 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.54 | 07.03 | 12.49 | 16.06 | 18.36 | 19.44 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.55 | 07.04 | 12.49 | 16.05 | 18.34 | 19.43 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.56 | 07.04 | 12.49 | 16.04 | 18.33 | 19.42 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.56 | 07.05 | 12.49 | 16.03 | 18.32 | 19.40 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.57 | 07.06 | 12.48 | 16.02 | 18.30 | 19.39 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.07 | 12.48 | 16.01 | 18.29 | 19.38 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.59 | 07.08 | 12.48 | 16.01 | 18.28 | 19.37 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.59 | 07.08 | 12.48 | 16.00 | 18.27 | 19.36 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.00 | 07.09 | 12.48 | 15.59 | 18.25 | 19.34 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.01 | 07.10 | 12.47 | 15.58 | 18.24 | 19.33 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.02 | 07.11 | 12.47 | 15.57 | 18.23 | 19.32 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.03 | 07.12 | 12.47 | 15.56 | 18.22 | 19.31 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.03 | 07.13 | 12.47 | 15.55 | 18.21 | 19.30 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.04 | 07.13 | 12.47 | 15.54 | 18.20 | 19.29 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.05 | 07.14 | 12.47 | 15.53 | 18.18 | 19.28 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.06 | 07.15 | 12.46 | 15.53 | 18.17 | 19.27 | |
| 14 Jumada al-Ula | 06.06 | 07.16 | 12.46 | 15.52 | 18.16 | 19.26 | |
| 15 Jumada al-Ula | 06.07 | 07.17 | 12.46 | 15.51 | 18.15 | 19.25 | |
| 16 Jumada al-Ula | 06.08 | 07.18 | 12.46 | 15.50 | 18.14 | 19.24 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.09 | 07.19 | 12.46 | 15.49 | 18.13 | 19.23 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.10 | 07.19 | 12.46 | 15.49 | 18.12 | 19.22 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.10 | 07.20 | 12.46 | 15.48 | 18.11 | 19.21 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.11 | 07.21 | 12.46 | 15.47 | 18.10 | 19.20 |
Qibla-retning
Fra centrum af Clarksdale er qibla 47,9° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 11.907 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Clarksdale i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Clarksdale kl. 18.21. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Clarksdale?
Fajr er kl. 06.03 i dag og kl. 06.04 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Clarksdale?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.47; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Clarksdale?
Fra centrum af Clarksdale er qibla 47,9° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 11.907 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden ISNA (Nordamerika); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare