Bedetider i Vilnyansk
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.36
- Solopgang07.08
- Dhuhr12.23
- Asr15.08
- Maghrib17.37
- Isha19.03
Andre tider
- Ishraq
- 07.53
- Zawal (uønsket)
- 12.12
- Isfirar
- 16.52
- Midnat
- 00.23
- Nattens sidste tredjedel
- 01.37
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.06 | 06.37 | 12.28 | 15.39 | 18.18 | 19.43 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.07 | 06.38 | 12.28 | 15.37 | 18.16 | 19.41 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.09 | 06.40 | 12.27 | 15.36 | 18.14 | 19.39 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.41 | 12.27 | 15.34 | 18.12 | 19.37 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.12 | 06.43 | 12.27 | 15.33 | 18.10 | 19.35 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.44 | 12.26 | 15.31 | 18.08 | 19.33 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.15 | 06.46 | 12.26 | 15.30 | 18.06 | 19.31 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.16 | 06.47 | 12.26 | 15.28 | 18.04 | 19.29 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.17 | 06.48 | 12.26 | 15.27 | 18.02 | 19.27 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.19 | 06.50 | 12.25 | 15.25 | 18.00 | 19.25 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.20 | 06.51 | 12.25 | 15.24 | 17.58 | 19.23 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.22 | 06.53 | 12.25 | 15.22 | 17.56 | 19.21 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.23 | 06.54 | 12.24 | 15.21 | 17.54 | 19.19 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.25 | 06.56 | 12.24 | 15.19 | 17.52 | 19.17 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.26 | 06.57 | 12.24 | 15.18 | 17.50 | 19.15 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.27 | 06.59 | 12.24 | 15.16 | 17.48 | 19.13 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.00 | 12.24 | 15.15 | 17.46 | 19.12 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.02 | 12.23 | 15.13 | 17.45 | 19.10 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.03 | 12.23 | 15.12 | 17.43 | 19.08 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.33 | 07.05 | 12.23 | 15.10 | 17.41 | 19.06 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.06 | 12.23 | 15.09 | 17.39 | 19.04 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.08 | 12.23 | 15.08 | 17.37 | 19.03 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.09 | 12.23 | 15.06 | 17.35 | 19.01 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.39 | 07.11 | 12.22 | 15.05 | 17.34 | 18.59 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.40 | 06.12 | 11.22 | 14.03 | 16.32 | 17.58 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.41 | 06.14 | 11.22 | 14.02 | 16.30 | 17.56 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.43 | 06.15 | 11.22 | 14.01 | 16.28 | 17.55 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.44 | 06.17 | 11.22 | 13.59 | 16.27 | 17.53 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.45 | 06.18 | 11.22 | 13.58 | 16.25 | 17.52 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.47 | 06.20 | 11.22 | 13.57 | 16.23 | 17.50 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.48 | 06.21 | 11.22 | 13.55 | 16.22 | 17.49 |
Qibla-retning
Fra centrum af Vilnyansk er qibla 170,9° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 2.975 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Vilnyansk i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Vilnyansk kl. 17.37. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Vilnyansk?
Fajr er kl. 05.36 i dag og kl. 05.37 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Vilnyansk?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.23; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Vilnyansk?
Fra centrum af Vilnyansk er qibla 170,9° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 2.975 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare