Bedetider i Ladyzhyn
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.59
- Solopgang07.32
- Dhuhr12.48
- Asr15.32
- Maghrib18.03
- Isha19.29
Andre tider
- Ishraq
- 08.17
- Zawal (uønsket)
- 12.37
- Isfirar
- 17.17
- Midnat
- 00.48
- Nattens sidste tredjedel
- 02.01
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.30 | 07.02 | 12.53 | 16.03 | 18.42 | 20.09 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.31 | 07.04 | 12.52 | 16.01 | 18.40 | 20.06 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.33 | 07.05 | 12.52 | 16.00 | 18.38 | 20.04 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.34 | 07.07 | 12.52 | 15.58 | 18.36 | 20.02 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.36 | 07.08 | 12.51 | 15.57 | 18.34 | 20.00 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.37 | 07.09 | 12.51 | 15.55 | 18.32 | 19.58 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.39 | 07.11 | 12.51 | 15.53 | 18.30 | 19.56 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.40 | 07.12 | 12.51 | 15.52 | 18.28 | 19.54 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.42 | 07.14 | 12.50 | 15.50 | 18.26 | 19.52 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.43 | 07.15 | 12.50 | 15.49 | 18.24 | 19.50 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.45 | 07.17 | 12.50 | 15.47 | 18.22 | 19.48 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.18 | 12.50 | 15.46 | 18.20 | 19.46 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.47 | 07.20 | 12.49 | 15.44 | 18.18 | 19.44 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.49 | 07.21 | 12.49 | 15.43 | 18.16 | 19.42 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.23 | 12.49 | 15.41 | 18.14 | 19.40 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.24 | 12.49 | 15.40 | 18.12 | 19.38 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.53 | 07.26 | 12.48 | 15.38 | 18.10 | 19.37 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.55 | 07.27 | 12.48 | 15.37 | 18.08 | 19.35 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.56 | 07.29 | 12.48 | 15.35 | 18.06 | 19.33 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.31 | 12.48 | 15.34 | 18.04 | 19.31 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.59 | 07.32 | 12.48 | 15.32 | 18.03 | 19.29 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.01 | 07.34 | 12.48 | 15.31 | 18.01 | 19.28 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.02 | 07.35 | 12.47 | 15.29 | 17.59 | 19.26 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.03 | 07.37 | 12.47 | 15.28 | 17.57 | 19.24 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.38 | 11.47 | 14.26 | 16.55 | 18.23 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.40 | 11.47 | 14.25 | 16.54 | 18.21 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.41 | 11.47 | 14.24 | 16.52 | 18.19 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.43 | 11.47 | 14.22 | 16.50 | 18.18 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.45 | 11.47 | 14.21 | 16.48 | 18.16 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.12 | 06.46 | 11.47 | 14.20 | 16.47 | 18.15 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.13 | 06.48 | 11.47 | 14.18 | 16.45 | 18.13 |
Qibla-retning
Fra centrum af Ladyzhyn er qibla 159° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.174 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Ladyzhyn i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Ladyzhyn kl. 18.03. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Ladyzhyn?
Fajr er kl. 05.59 i dag og kl. 06.01 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Ladyzhyn?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.47; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Ladyzhyn?
Fra centrum af Ladyzhyn er qibla 159° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.174 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare