Bedetider i Kiboga
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.25
- Solopgang06.35
- Dhuhr12.38
- Asr15.55
- Maghrib18.40
- Isha19.46
Andre tider
- Ishraq
- 07.20
- Zawal (uønsket)
- 12.27
- Isfirar
- 17.55
- Midnat
- 00.37
- Nattens sidste tredjedel
- 01.50
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.31 | 06.40 | 12.43 | 15.50 | 18.46 | 19.50 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.30 | 06.39 | 12.42 | 15.50 | 18.45 | 19.50 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.30 | 06.39 | 12.42 | 15.51 | 18.45 | 19.50 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.30 | 06.39 | 12.42 | 15.51 | 18.45 | 19.49 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.29 | 06.38 | 12.41 | 15.51 | 18.44 | 19.49 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.29 | 06.38 | 12.41 | 15.51 | 18.44 | 19.49 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.29 | 06.38 | 12.41 | 15.52 | 18.44 | 19.49 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.29 | 06.38 | 12.40 | 15.52 | 18.43 | 19.48 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.28 | 06.37 | 12.40 | 15.52 | 18.43 | 19.48 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.28 | 06.37 | 12.40 | 15.52 | 18.43 | 19.48 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.28 | 06.37 | 12.40 | 15.53 | 18.42 | 19.48 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.27 | 06.37 | 12.39 | 15.53 | 18.42 | 19.47 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.27 | 06.36 | 12.39 | 15.53 | 18.42 | 19.47 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.27 | 06.36 | 12.39 | 15.53 | 18.42 | 19.47 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.27 | 06.36 | 12.39 | 15.53 | 18.41 | 19.47 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.26 | 06.36 | 12.38 | 15.54 | 18.41 | 19.47 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.26 | 06.36 | 12.38 | 15.54 | 18.41 | 19.47 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.26 | 06.35 | 12.38 | 15.54 | 18.41 | 19.46 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.25 | 06.35 | 12.38 | 15.54 | 18.41 | 19.46 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.25 | 06.35 | 12.38 | 15.54 | 18.40 | 19.46 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.25 | 06.35 | 12.38 | 15.55 | 18.40 | 19.46 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.25 | 06.35 | 12.37 | 15.55 | 18.40 | 19.46 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.25 | 06.35 | 12.37 | 15.55 | 18.40 | 19.46 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.24 | 06.34 | 12.37 | 15.55 | 18.40 | 19.46 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.24 | 06.34 | 12.37 | 15.55 | 18.40 | 19.46 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.24 | 06.34 | 12.37 | 15.56 | 18.39 | 19.46 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.24 | 06.34 | 12.37 | 15.56 | 18.39 | 19.46 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.24 | 06.34 | 12.37 | 15.56 | 18.39 | 19.46 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.23 | 06.34 | 12.37 | 15.56 | 18.39 | 19.46 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.23 | 06.34 | 12.37 | 15.56 | 18.39 | 19.46 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.23 | 06.34 | 12.37 | 15.57 | 18.39 | 19.46 |
Qibla-retning
Fra centrum af Kiboga er qibla 20,4° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 2.442 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Kiboga i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Kiboga kl. 18.40. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Kiboga?
Fajr er kl. 05.25 i dag og kl. 05.25 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Kiboga?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.37; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Kiboga?
Fra centrum af Kiboga er qibla 20,4° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 2.442 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare