Bedetider i Seevetal
13 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak06.07
- Solopgang07.57
- Dhuhr13.09
- Asr15.37
- Maghrib18.12
- Isha19.55
Andre tider
- Ishraq
- 08.42
- Zawal (uønsket)
- 12.54
- Isfirar
- 17.19
- Midnat
- 01.05
- Nattens sidste tredjedel
- 02.09
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.24 | 07.14 | 13.15 | 16.18 | 19.05 | 20.48 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.26 | 07.16 | 13.14 | 16.16 | 19.03 | 20.45 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.28 | 07.18 | 13.14 | 16.14 | 19.00 | 20.43 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.30 | 07.20 | 13.14 | 16.13 | 18.58 | 20.40 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.32 | 07.22 | 13.14 | 16.11 | 18.55 | 20.38 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.34 | 07.23 | 13.13 | 16.09 | 18.53 | 20.35 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.36 | 07.25 | 13.13 | 16.07 | 18.51 | 20.33 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.38 | 07.27 | 13.13 | 16.05 | 18.48 | 20.30 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.40 | 07.29 | 13.12 | 16.04 | 18.46 | 20.28 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.41 | 07.31 | 13.12 | 16.02 | 18.44 | 20.26 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.43 | 07.32 | 13.12 | 16.00 | 18.41 | 20.23 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.45 | 07.34 | 13.12 | 15.58 | 18.39 | 20.21 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.47 | 07.36 | 13.11 | 15.56 | 18.37 | 20.19 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.49 | 07.38 | 13.11 | 15.55 | 18.34 | 20.16 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.51 | 07.40 | 13.11 | 15.53 | 18.32 | 20.14 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.42 | 13.11 | 15.51 | 18.30 | 20.12 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.54 | 07.43 | 13.10 | 15.49 | 18.28 | 20.10 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.56 | 07.45 | 13.10 | 15.48 | 18.25 | 20.08 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.47 | 13.10 | 15.46 | 18.23 | 20.06 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.00 | 07.49 | 13.10 | 15.44 | 18.21 | 20.03 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.01 | 07.51 | 13.10 | 15.42 | 18.19 | 20.01 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.03 | 07.53 | 13.10 | 15.41 | 18.17 | 19.59 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.05 | 07.55 | 13.09 | 15.39 | 18.14 | 19.57 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.07 | 07.57 | 13.09 | 15.37 | 18.12 | 19.55 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.58 | 12.09 | 14.36 | 17.10 | 18.53 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.10 | 07.00 | 12.09 | 14.34 | 17.08 | 18.51 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.12 | 07.02 | 12.09 | 14.32 | 17.06 | 18.50 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.13 | 07.04 | 12.09 | 14.31 | 17.04 | 18.48 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.15 | 07.06 | 12.09 | 14.29 | 17.02 | 18.46 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.17 | 07.08 | 12.09 | 14.28 | 17.00 | 18.44 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.10 | 12.09 | 14.26 | 16.58 | 18.42 |
Qibla-retning
Fra centrum af Seevetal er qibla 132,9° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.363 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Seevetal i dag?
I dag (24. oktober 2026) er Maghrib i Seevetal kl. 18.12. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Seevetal?
Fajr er kl. 06.07 i dag og kl. 05.08 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Seevetal?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 30. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.09; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Seevetal?
Fra centrum af Seevetal er qibla 132,9° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.363 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare