Bedetider i Riesa
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak05.49
- Solopgang07.34
- Dhuhr12.56
- Asr15.35
- Maghrib18.10
- Isha19.47
Andre tider
- Ishraq
- 08.19
- Zawal (uønsket)
- 12.41
- Isfirar
- 17.16
- Midnat
- 00.52
- Nattens sidste tredjedel
- 01.57
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.16 | 07.00 | 13.01 | 16.08 | 18.53 | 20.30 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.17 | 07.02 | 13.01 | 16.06 | 18.51 | 20.28 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.19 | 07.03 | 13.01 | 16.05 | 18.48 | 20.26 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.21 | 07.05 | 13.01 | 16.03 | 18.46 | 20.23 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.23 | 07.07 | 13.00 | 16.01 | 18.44 | 20.21 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.24 | 07.08 | 13.00 | 15.59 | 18.42 | 20.19 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.26 | 07.10 | 13.00 | 15.58 | 18.39 | 20.16 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.28 | 07.12 | 12.59 | 15.56 | 18.37 | 20.14 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.30 | 07.13 | 12.59 | 15.54 | 18.35 | 20.12 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.31 | 07.15 | 12.59 | 15.53 | 18.33 | 20.10 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.33 | 07.17 | 12.59 | 15.51 | 18.31 | 20.07 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.18 | 12.58 | 15.49 | 18.28 | 20.05 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.20 | 12.58 | 15.48 | 18.26 | 20.03 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.22 | 12.58 | 15.46 | 18.24 | 20.01 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.23 | 12.58 | 15.44 | 18.22 | 19.59 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.25 | 12.57 | 15.43 | 18.20 | 19.57 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.27 | 12.57 | 15.41 | 18.18 | 19.55 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.45 | 07.28 | 12.57 | 15.39 | 18.16 | 19.53 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.30 | 12.57 | 15.38 | 18.14 | 19.51 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.32 | 12.57 | 15.36 | 18.12 | 19.49 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.49 | 07.34 | 12.56 | 15.35 | 18.10 | 19.47 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.51 | 07.35 | 12.56 | 15.33 | 18.08 | 19.45 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.53 | 07.37 | 12.56 | 15.31 | 18.06 | 19.43 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.54 | 07.39 | 12.56 | 15.30 | 18.04 | 19.41 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.56 | 06.40 | 11.56 | 14.28 | 17.02 | 18.40 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.42 | 11.56 | 14.27 | 17.00 | 18.38 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.59 | 06.44 | 11.56 | 14.25 | 16.58 | 18.36 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.01 | 06.46 | 11.56 | 14.24 | 16.56 | 18.34 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.02 | 06.47 | 11.56 | 14.22 | 16.54 | 18.33 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.49 | 11.55 | 14.21 | 16.52 | 18.31 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.51 | 11.55 | 14.19 | 16.50 | 18.29 |
Qibla-retning
Fra centrum af Riesa er qibla 135,4° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.039 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Riesa i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Riesa kl. 18.10. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Riesa?
Fajr er kl. 05.49 i dag og kl. 05.51 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Riesa?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.56; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Riesa?
Fra centrum af Riesa er qibla 135,4° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.039 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare