Bedetider i Neuburg an der Donau
19 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak05.12
- Solopgang06.51
- Dhuhr12.04
- Asr14.37
- Maghrib17.07
- Isha18.40
Andre tider
- Ishraq
- 07.36
- Zawal (uønsket)
- 11.48
- Isfirar
- 16.13
- Midnat
- 00.00
- Nattens sidste tredjedel
- 01.11
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.29 | 07.07 | 13.10 | 16.20 | 19.02 | 20.34 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.31 | 07.09 | 13.10 | 16.18 | 19.00 | 20.32 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.32 | 07.10 | 13.09 | 16.17 | 18.58 | 20.30 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.34 | 07.12 | 13.09 | 16.15 | 18.56 | 20.28 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.35 | 07.13 | 13.09 | 16.14 | 18.54 | 20.26 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.37 | 07.15 | 13.08 | 16.12 | 18.52 | 20.24 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.38 | 07.16 | 13.08 | 16.10 | 18.50 | 20.21 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.40 | 07.18 | 13.08 | 16.09 | 18.48 | 20.19 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.41 | 07.19 | 13.08 | 16.07 | 18.46 | 20.17 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.43 | 07.21 | 13.07 | 16.06 | 18.44 | 20.15 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.44 | 07.22 | 13.07 | 16.04 | 18.42 | 20.13 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.24 | 13.07 | 16.03 | 18.40 | 20.11 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.47 | 07.25 | 13.06 | 16.01 | 18.38 | 20.09 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.49 | 07.27 | 13.06 | 16.00 | 18.36 | 20.07 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.28 | 13.06 | 15.58 | 18.34 | 20.06 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.30 | 13.06 | 15.57 | 18.32 | 20.04 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.53 | 07.31 | 13.06 | 15.55 | 18.30 | 20.02 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.55 | 07.33 | 13.05 | 15.54 | 18.28 | 20.00 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.56 | 07.34 | 13.05 | 15.52 | 18.26 | 19.58 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.36 | 13.05 | 15.51 | 18.24 | 19.56 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.59 | 07.37 | 13.05 | 15.49 | 18.23 | 19.55 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.01 | 07.39 | 13.05 | 15.48 | 18.21 | 19.53 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.02 | 07.41 | 13.05 | 15.46 | 18.19 | 19.51 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.04 | 07.42 | 13.04 | 15.45 | 18.17 | 19.49 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.44 | 12.04 | 14.43 | 17.15 | 18.48 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.45 | 12.04 | 14.42 | 17.14 | 18.46 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.47 | 12.04 | 14.41 | 17.12 | 18.45 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.48 | 12.04 | 14.39 | 17.10 | 18.43 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.50 | 12.04 | 14.38 | 17.08 | 18.41 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.12 | 06.51 | 12.04 | 14.37 | 17.07 | 18.40 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.13 | 06.53 | 12.04 | 14.35 | 17.05 | 18.38 |
Qibla-retning
Fra centrum af Neuburg an der Donau er qibla 129,9° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.955 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Neuburg an der Donau i dag?
I dag (30. oktober 2026) er Maghrib i Neuburg an der Donau kl. 17.07. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Neuburg an der Donau?
Fajr er kl. 05.12 i dag og kl. 05.13 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Neuburg an der Donau?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 30. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.04; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Neuburg an der Donau?
Fra centrum af Neuburg an der Donau er qibla 129,9° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.955 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare