Bedetider i Köthen
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak05.56
- Solopgang07.41
- Dhuhr13.02
- Asr15.37
- Maghrib18.12
- Isha19.51
Andre tider
- Ishraq
- 08.26
- Zawal (uønsket)
- 12.46
- Isfirar
- 17.18
- Midnat
- 00.57
- Nattens sidste tredjedel
- 02.02
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.20 | 07.06 | 13.07 | 16.13 | 18.58 | 20.36 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.22 | 07.07 | 13.06 | 16.11 | 18.56 | 20.34 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.24 | 07.09 | 13.06 | 16.09 | 18.53 | 20.32 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.25 | 07.11 | 13.06 | 16.07 | 18.51 | 20.29 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.27 | 07.12 | 13.06 | 16.06 | 18.49 | 20.27 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.29 | 07.14 | 13.05 | 16.04 | 18.47 | 20.25 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.31 | 07.16 | 13.05 | 16.02 | 18.44 | 20.22 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.32 | 07.17 | 13.05 | 16.01 | 18.42 | 20.20 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.34 | 07.19 | 13.04 | 15.59 | 18.40 | 20.18 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.36 | 07.21 | 13.04 | 15.57 | 18.38 | 20.15 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.38 | 07.22 | 13.04 | 15.55 | 18.35 | 20.13 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.39 | 07.24 | 13.04 | 15.54 | 18.33 | 20.11 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.26 | 13.03 | 15.52 | 18.31 | 20.09 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.28 | 13.03 | 15.50 | 18.29 | 20.07 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.44 | 07.29 | 13.03 | 15.49 | 18.27 | 20.05 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.31 | 13.03 | 15.47 | 18.25 | 20.03 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.33 | 13.02 | 15.45 | 18.22 | 20.01 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.49 | 07.34 | 13.02 | 15.44 | 18.20 | 19.58 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.51 | 07.36 | 13.02 | 15.42 | 18.18 | 19.56 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.53 | 07.38 | 13.02 | 15.40 | 18.16 | 19.54 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.54 | 07.40 | 13.02 | 15.39 | 18.14 | 19.53 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.56 | 07.41 | 13.02 | 15.37 | 18.12 | 19.51 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.43 | 13.01 | 15.36 | 18.10 | 19.49 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.59 | 07.45 | 13.01 | 15.34 | 18.08 | 19.47 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.01 | 06.47 | 12.01 | 14.32 | 17.06 | 18.45 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.03 | 06.48 | 12.01 | 14.31 | 17.04 | 18.43 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.50 | 12.01 | 14.29 | 17.02 | 18.41 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.52 | 12.01 | 14.28 | 17.00 | 18.40 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.54 | 12.01 | 14.26 | 16.58 | 18.38 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.56 | 12.01 | 14.25 | 16.56 | 18.36 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.57 | 12.01 | 14.23 | 16.54 | 18.35 |
Qibla-retning
Fra centrum af Köthen er qibla 134° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.138 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Köthen i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Köthen kl. 18.12. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Köthen?
Fajr er kl. 05.56 i dag og kl. 05.58 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Köthen?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.01; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Köthen?
Fra centrum af Köthen er qibla 134° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.138 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare