Bedetider i Dorsten
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak06.15
- Solopgang08.00
- Dhuhr13.22
- Asr15.59
- Maghrib18.34
- Isha20.12
Andre tider
- Ishraq
- 08.45
- Zawal (uønsket)
- 13.06
- Isfirar
- 17.41
- Midnat
- 01.17
- Nattens sidste tredjedel
- 02.22
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.40 | 07.26 | 13.27 | 16.33 | 19.18 | 20.56 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.42 | 07.27 | 13.26 | 16.31 | 19.16 | 20.54 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.44 | 07.29 | 13.26 | 16.29 | 19.13 | 20.51 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.46 | 07.31 | 13.26 | 16.28 | 19.11 | 20.49 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.47 | 07.32 | 13.26 | 16.26 | 19.09 | 20.47 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.49 | 07.34 | 13.25 | 16.24 | 19.07 | 20.44 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.51 | 07.36 | 13.25 | 16.22 | 19.04 | 20.42 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.53 | 07.37 | 13.25 | 16.21 | 19.02 | 20.40 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.54 | 07.39 | 13.24 | 16.19 | 19.00 | 20.38 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.56 | 07.41 | 13.24 | 16.17 | 18.58 | 20.35 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.58 | 07.42 | 13.24 | 16.16 | 18.55 | 20.33 | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.00 | 07.44 | 13.24 | 16.14 | 18.53 | 20.31 | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.01 | 07.46 | 13.23 | 16.12 | 18.51 | 20.29 | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.03 | 07.47 | 13.23 | 16.11 | 18.49 | 20.27 | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.05 | 07.49 | 13.23 | 16.09 | 18.47 | 20.25 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.06 | 07.51 | 13.23 | 16.07 | 18.45 | 20.23 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.08 | 07.53 | 13.22 | 16.06 | 18.43 | 20.20 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.10 | 07.54 | 13.22 | 16.04 | 18.40 | 20.18 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.11 | 07.56 | 13.22 | 16.02 | 18.38 | 20.16 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.13 | 07.58 | 13.22 | 16.01 | 18.36 | 20.14 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.15 | 08.00 | 13.22 | 15.59 | 18.34 | 20.12 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.16 | 08.01 | 13.22 | 15.57 | 18.32 | 20.11 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.18 | 08.03 | 13.21 | 15.56 | 18.30 | 20.09 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.19 | 08.05 | 13.21 | 15.54 | 18.28 | 20.07 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.21 | 07.07 | 12.21 | 14.53 | 17.26 | 19.05 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.23 | 07.08 | 12.21 | 14.51 | 17.24 | 19.03 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.24 | 07.10 | 12.21 | 14.50 | 17.22 | 19.01 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.12 | 12.21 | 14.48 | 17.20 | 19.00 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.27 | 07.14 | 12.21 | 14.47 | 17.18 | 18.58 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.15 | 12.21 | 14.45 | 17.16 | 18.56 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.31 | 07.17 | 12.21 | 14.44 | 17.15 | 18.55 |
Qibla-retning
Fra centrum af Dorsten er qibla 127,4° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.393 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Dorsten i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Dorsten kl. 18.34. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Dorsten?
Fajr er kl. 06.15 i dag og kl. 06.16 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Dorsten?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.21; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Dorsten?
Fra centrum af Dorsten er qibla 127,4° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.393 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare