Bedetider i Uherské Hradiště
14 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.40
- Solopgang06.26
- Dhuhr11.34
- Asr14.13
- Maghrib16.42
- Isha18.22
Andre tider
- Ishraq
- 07.11
- Zawal (uønsket)
- 11.24
- Isfirar
- 15.56
- Midnat
- 23.35
- Nattens sidste tredjedel
- 00.41
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.03 | 06.50 | 12.40 | 15.49 | 18.29 | 20.09 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.51 | 12.40 | 15.48 | 18.27 | 20.07 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.07 | 06.52 | 12.39 | 15.46 | 18.25 | 20.04 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.08 | 06.54 | 12.39 | 15.45 | 18.23 | 20.02 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.55 | 12.39 | 15.43 | 18.21 | 20.00 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.11 | 06.57 | 12.38 | 15.41 | 18.19 | 19.58 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.58 | 12.38 | 15.40 | 18.17 | 19.56 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.14 | 07.00 | 12.38 | 15.38 | 18.15 | 19.54 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.16 | 07.01 | 12.37 | 15.37 | 18.13 | 19.52 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.17 | 07.03 | 12.37 | 15.35 | 18.11 | 19.50 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.19 | 07.04 | 12.37 | 15.34 | 18.09 | 19.48 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.21 | 07.06 | 12.37 | 15.32 | 18.07 | 19.46 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.22 | 07.07 | 12.36 | 15.31 | 18.05 | 19.44 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.24 | 07.09 | 12.36 | 15.29 | 18.03 | 19.42 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.25 | 07.11 | 12.36 | 15.27 | 18.01 | 19.40 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.27 | 07.12 | 12.36 | 15.26 | 17.59 | 19.38 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.14 | 12.36 | 15.24 | 17.57 | 19.36 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.15 | 12.35 | 15.23 | 17.55 | 19.34 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.31 | 07.17 | 12.35 | 15.21 | 17.53 | 19.32 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.18 | 12.35 | 15.20 | 17.51 | 19.30 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.20 | 12.35 | 15.18 | 17.49 | 19.29 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.21 | 12.35 | 15.17 | 17.47 | 19.27 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.23 | 12.34 | 15.15 | 17.45 | 19.25 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.25 | 12.34 | 15.14 | 17.43 | 19.23 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.40 | 06.26 | 11.34 | 14.13 | 16.42 | 18.22 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.41 | 06.28 | 11.34 | 14.11 | 16.40 | 18.20 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.43 | 06.29 | 11.34 | 14.10 | 16.38 | 18.18 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.44 | 06.31 | 11.34 | 14.08 | 16.36 | 18.17 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.46 | 06.33 | 11.34 | 14.07 | 16.35 | 18.15 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.47 | 06.34 | 11.34 | 14.06 | 16.33 | 18.14 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.48 | 06.36 | 11.34 | 14.04 | 16.31 | 18.12 |
Qibla-retning
Fra centrum af Uherské Hradiště er qibla 139,3° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.655 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Uherské Hradiště i dag?
I dag (25. oktober 2026) er Maghrib i Uherské Hradiště kl. 16.42. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Uherské Hradiště?
Fajr er kl. 04.40 i dag og kl. 04.41 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Uherské Hradiště?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 30. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.34; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Uherské Hradiště?
Fra centrum af Uherské Hradiště er qibla 139,3° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.655 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare