Bedetider i Děčín
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.46
- Solopgang07.36
- Dhuhr12.48
- Asr15.27
- Maghrib17.59
- Isha19.42
Andre tider
- Ishraq
- 08.21
- Zawal (uønsket)
- 12.37
- Isfirar
- 17.13
- Midnat
- 00.48
- Nattens sidste tredjedel
- 01.51
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.13 | 07.03 | 12.53 | 16.00 | 18.41 | 20.25 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.15 | 07.05 | 12.52 | 15.58 | 18.39 | 20.22 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.17 | 07.06 | 12.52 | 15.57 | 18.37 | 20.20 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.18 | 07.08 | 12.52 | 15.55 | 18.35 | 20.18 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.20 | 07.10 | 12.52 | 15.53 | 18.33 | 20.15 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.22 | 07.11 | 12.51 | 15.52 | 18.30 | 20.13 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.23 | 07.13 | 12.51 | 15.50 | 18.28 | 20.11 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.25 | 07.14 | 12.51 | 15.48 | 18.26 | 20.09 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.27 | 07.16 | 12.50 | 15.47 | 18.24 | 20.07 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.28 | 07.18 | 12.50 | 15.45 | 18.22 | 20.04 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.30 | 07.19 | 12.50 | 15.43 | 18.20 | 20.02 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.21 | 12.50 | 15.42 | 18.17 | 20.00 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.33 | 07.23 | 12.49 | 15.40 | 18.15 | 19.58 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.24 | 12.49 | 15.38 | 18.13 | 19.56 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.26 | 12.49 | 15.37 | 18.11 | 19.54 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.28 | 12.49 | 15.35 | 18.09 | 19.52 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.29 | 12.48 | 15.34 | 18.07 | 19.50 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.31 | 12.48 | 15.32 | 18.05 | 19.48 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.33 | 12.48 | 15.30 | 18.03 | 19.46 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.44 | 07.34 | 12.48 | 15.29 | 18.01 | 19.44 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.36 | 12.48 | 15.27 | 17.59 | 19.42 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.38 | 12.48 | 15.26 | 17.57 | 19.40 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.49 | 07.39 | 12.47 | 15.24 | 17.55 | 19.38 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.51 | 07.41 | 12.47 | 15.23 | 17.53 | 19.37 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.52 | 06.43 | 11.47 | 14.21 | 16.51 | 18.35 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.54 | 06.44 | 11.47 | 14.20 | 16.49 | 18.33 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.55 | 06.46 | 11.47 | 14.18 | 16.47 | 18.31 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.48 | 11.47 | 14.17 | 16.45 | 18.30 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.49 | 11.47 | 14.15 | 16.44 | 18.28 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.00 | 06.51 | 11.47 | 14.14 | 16.42 | 18.26 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.01 | 06.53 | 11.47 | 14.12 | 16.40 | 18.25 |
Qibla-retning
Fra centrum af Děčín er qibla 136,2° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.952 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Děčín i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Děčín kl. 17.59. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Děčín?
Fajr er kl. 05.46 i dag og kl. 05.48 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Děčín?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.47; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Děčín?
Fra centrum af Děčín er qibla 136,2° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.952 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare