Gå til indhold

Bedetider i Ban Talat Yai

16 Jumada al-Ula 1448

Næste bøn

--:--:--

Næste bøn--:--

  1. Fajr05.03
  2. Solopgang06.14
  3. Dhuhr12.10
  4. Asr15.31
  5. Maghrib18.06
  6. Isha19.13
Månedens tidstabelUdskriv tidstabellen

Vores app

Adhan-notifikationer, widgets og Apple Watch, offline

Hent i App StoreHent på Google Play

Andre tider

Ishraq
06.59
Zawal (uønsket)
12.00
Isfirar
17.21
Midnat
00.10
Nattens sidste tredjedel
01.24

Tidstabel for oktober 2026

Månedens tidstabel
Tidstabel for oktober 2026
DatoHijriFajrSolopgangDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-Thani05.0506.1512.1615.3218.1819.23
21 Rabi' al-Thani05.0506.1412.1615.3218.1719.22
22 Rabi' al-Thani05.0506.1412.1615.3218.1719.22
23 Rabi' al-Thani05.0506.1412.1515.3218.1619.21
24 Rabi' al-Thani05.0506.1412.1515.3218.1619.21
25 Rabi' al-Thani05.0506.1412.1515.3218.1519.20
26 Rabi' al-Thani05.0406.1412.1415.3218.1419.20
27 Rabi' al-Thani05.0406.1412.1415.3218.1419.20
28 Rabi' al-Thani05.0406.1412.1415.3218.1419.19
29 Rabi' al-Thani05.0406.1412.1315.3218.1319.19
30 Rabi' al-Thani05.0406.1412.1315.3218.1319.18
1 Jumada al-Ula05.0406.1412.1315.3218.1219.18
2 Jumada al-Ula05.0406.1412.1315.3218.1219.17
3 Jumada al-Ula05.0406.1412.1215.3218.1119.17
4 Jumada al-Ula05.0406.1412.1215.3218.1119.17
5 Jumada al-Ula05.0406.1412.1215.3218.1019.16
6 Jumada al-Ula05.0406.1412.1215.3218.1019.16
7 Jumada al-Ula05.0306.1412.1215.3118.1019.16
8 Jumada al-Ula05.0306.1412.1115.3118.0919.15
9 Jumada al-Ula05.0306.1412.1115.3118.0919.15
10 Jumada al-Ula05.0306.1412.1115.3118.0819.15
11 Jumada al-Ula05.0306.1412.1115.3118.0819.14
12 Jumada al-Ula05.0306.1412.1115.3118.0819.14
13 Jumada al-Ula05.0306.1412.1115.3118.0719.14
14 Jumada al-Ula05.0306.1412.1015.3118.0719.14
15 Jumada al-Ula05.0306.1412.1015.3118.0719.13
16 Jumada al-Ula05.0306.1412.1015.3118.0619.13
17 Jumada al-Ula05.0306.1412.1015.3118.0619.13
18 Jumada al-Ula05.0306.1412.1015.3118.0619.13
19 Jumada al-Ula05.0306.1412.1015.3118.0619.13
20 Jumada al-Ula05.0306.1412.1015.3118.0519.13

Qibla-retning

N

Fra centrum af Ban Talat Yai er qibla 290,4° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 6.442 km væk i luftlinje.

Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.

Vores app

Qibla-kompasset findes i appen

Hent i App StoreHent på Google Play

Byer i nærheden

Ofte stillede spørgsmål

Hvad tid er Maghrib i Ban Talat Yai i dag?

I dag (27. oktober 2026) er Maghrib i Ban Talat Yai kl. 18.06. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.

Hvad tid er Fajr i Ban Talat Yai?

Fajr er kl. 05.03 i dag og kl. 05.03 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.

Hvad tid er jumu'ah i Ban Talat Yai?

Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 30. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.10; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.

I hvilken retning er qibla i Ban Talat Yai?

Fra centrum af Ban Talat Yai er qibla 290,4° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 6.442 km væk i luftlinje.

Med hvilken metode er disse tider beregnet?

Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.

Minare

Få adhan på din telefon

Minare afspiller adhan, når hver bøn begynder, og beregner tiderne offline. Gratis til iPhone, iPad, Mac, Apple Watch og Android.

Hent i App StoreHent på Google Play