Bedetider i Nangomba
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.47
- Solopgang05.58
- Dhuhr12.10
- Asr15.15
- Maghrib18.23
- Isha19.30
Andre tider
- Ishraq
- 06.43
- Zawal (uønsket)
- 12.00
- Isfirar
- 17.37
- Midnat
- 00.10
- Nattens sidste tredjedel
- 01.18
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.00 | 06.10 | 12.16 | 15.29 | 18.22 | 19.28 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.59 | 06.09 | 12.15 | 15.29 | 18.22 | 19.28 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.09 | 12.15 | 15.28 | 18.22 | 19.28 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.15 | 15.27 | 18.22 | 19.28 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.57 | 06.07 | 12.14 | 15.26 | 18.22 | 19.28 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.07 | 12.14 | 15.26 | 18.22 | 19.28 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.06 | 12.14 | 15.25 | 18.22 | 19.28 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.55 | 06.06 | 12.14 | 15.24 | 18.22 | 19.28 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.54 | 06.05 | 12.13 | 15.23 | 18.22 | 19.28 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.54 | 06.05 | 12.13 | 15.23 | 18.22 | 19.28 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.53 | 06.04 | 12.13 | 15.22 | 18.22 | 19.28 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.53 | 06.03 | 12.13 | 15.21 | 18.22 | 19.29 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.52 | 06.03 | 12.12 | 15.20 | 18.22 | 19.29 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.51 | 06.02 | 12.12 | 15.20 | 18.22 | 19.29 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.51 | 06.02 | 12.12 | 15.19 | 18.22 | 19.29 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.50 | 06.01 | 12.12 | 15.18 | 18.22 | 19.29 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.49 | 06.01 | 12.11 | 15.17 | 18.22 | 19.29 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.49 | 06.00 | 12.11 | 15.17 | 18.22 | 19.29 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.48 | 06.00 | 12.11 | 15.16 | 18.22 | 19.30 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.48 | 05.59 | 12.11 | 15.15 | 18.22 | 19.30 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.47 | 05.59 | 12.11 | 15.14 | 18.23 | 19.30 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.47 | 05.58 | 12.10 | 15.15 | 18.23 | 19.30 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.46 | 05.58 | 12.10 | 15.15 | 18.23 | 19.31 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.46 | 05.58 | 12.10 | 15.16 | 18.23 | 19.31 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.45 | 05.57 | 12.10 | 15.17 | 18.23 | 19.31 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.44 | 05.57 | 12.10 | 15.17 | 18.23 | 19.31 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.44 | 05.56 | 12.10 | 15.18 | 18.23 | 19.32 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.44 | 05.56 | 12.10 | 15.19 | 18.24 | 19.32 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.43 | 05.56 | 12.10 | 15.19 | 18.24 | 19.32 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.43 | 05.55 | 12.10 | 15.20 | 18.24 | 19.33 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.42 | 05.55 | 12.10 | 15.20 | 18.24 | 19.33 |
Qibla-retning
Fra centrum af Nangomba er qibla 2,3° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 3.597 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Nangomba i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Nangomba kl. 18.23. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Nangomba?
Fajr er kl. 04.47 i dag og kl. 04.46 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Nangomba?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.10; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Nangomba?
Fra centrum af Nangomba er qibla 2,3° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 3.597 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare