Bedetider i Kokstad
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr03.53
- Solopgang05.17
- Dhuhr11.52
- Asr15.23
- Maghrib18.20
- Isha19.29
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 06.02
- Zawal (uønsket)
- 11.36
- Isfirar
- 17.31
- Midnat
- 23.48
- Nattens sidste tredjedel
- 00.41
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.20 | 05.41 | 11.57 | 15.23 | 18.07 | 19.18* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.18 | 05.39 | 11.57 | 15.23 | 18.07 | 19.19* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.17 | 05.38 | 11.56 | 15.23 | 18.08 | 19.19* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.16 | 05.37 | 11.56 | 15.23 | 18.09 | 19.20* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.14 | 05.36 | 11.56 | 15.23 | 18.09 | 19.20* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.13 | 05.35 | 11.55 | 15.23 | 18.10 | 19.21* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.12 | 05.33 | 11.55 | 15.23 | 18.10 | 19.21* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.10 | 05.32 | 11.55 | 15.23 | 18.11 | 19.22* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.09 | 05.31 | 11.55 | 15.23 | 18.12 | 19.22* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.08 | 05.30 | 11.54 | 15.23 | 18.12 | 19.23* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.06 | 05.29 | 11.54 | 15.23 | 18.13 | 19.23* | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.05 | 05.27 | 11.54 | 15.23 | 18.14 | 19.24* | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.04 | 05.26 | 11.54 | 15.23 | 18.14 | 19.24* | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.02 | 05.25 | 11.53 | 15.23 | 18.15 | 19.25* | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.01 | 05.24 | 11.53 | 15.23 | 18.16 | 19.25* | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.00 | 05.23 | 11.53 | 15.23 | 18.16 | 19.26* | |
| 6 Jumada al-Ula | 03.58 | 05.22 | 11.53 | 15.23 | 18.17 | 19.26* | |
| 7 Jumada al-Ula | 03.57 | 05.21 | 11.52 | 15.23 | 18.18 | 19.27* | |
| 8 Jumada al-Ula | 03.56 | 05.20 | 11.52 | 15.23 | 18.18 | 19.28* | |
| 9 Jumada al-Ula | 03.55 | 05.19 | 11.52 | 15.23 | 18.19 | 19.28* | |
| 10 Jumada al-Ula | 03.53 | 05.17 | 11.52 | 15.23 | 18.20 | 19.29* | |
| 11 Jumada al-Ula | 03.52 | 05.16 | 11.52 | 15.23 | 18.21 | 19.29* | |
| 12 Jumada al-Ula | 03.51 | 05.15 | 11.52 | 15.23 | 18.21 | 19.30* | |
| 13 Jumada al-Ula | 03.50 | 05.14 | 11.52 | 15.23 | 18.22 | 19.31* | |
| 14 Jumada al-Ula | 03.48 | 05.13 | 11.51 | 15.23 | 18.23 | 19.31* | |
| 15 Jumada al-Ula | 03.47 | 05.12 | 11.51 | 15.23 | 18.24 | 19.32* | |
| 16 Jumada al-Ula | 03.46 | 05.11 | 11.51 | 15.23 | 18.24 | 19.32* | |
| 17 Jumada al-Ula | 03.45 | 05.11 | 11.51 | 15.23 | 18.25 | 19.33* | |
| 18 Jumada al-Ula | 03.44 | 05.10 | 11.51 | 15.23 | 18.26 | 19.34* | |
| 19 Jumada al-Ula | 03.42 | 05.09 | 11.51 | 15.23 | 18.27 | 19.34* | |
| 20 Jumada al-Ula | 03.41 | 05.08 | 11.51 | 15.23 | 18.27 | 19.35* |
Qibla-retning
Fra centrum af Kokstad er qibla 12,2° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 5.885 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Kokstad i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Kokstad kl. 18.20. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Kokstad?
Fajr er kl. 03.53 i dag og kl. 03.52 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Kokstad?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.52; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Kokstad?
Fra centrum af Kokstad er qibla 12,2° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 5.885 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare