Bedetider i Hendrina
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.01
- Solopgang05.21
- Dhuhr11.51
- Asr15.16
- Maghrib18.14
- Isha19.24
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 06.06
- Zawal (uønsket)
- 11.35
- Isfirar
- 17.26
- Midnat
- 23.47
- Nattens sidste tredjedel
- 00.44
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.24 | 05.41 | 11.56 | 15.19 | 18.04 | 19.16* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.40 | 11.55 | 15.19 | 18.05 | 19.16* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.21 | 05.39 | 11.55 | 15.19 | 18.05 | 19.16* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.20 | 05.38 | 11.55 | 15.19 | 18.05 | 19.17* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.19 | 05.37 | 11.55 | 15.19 | 18.06 | 19.17* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.18 | 05.36 | 11.54 | 15.19 | 18.06 | 19.17* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.17 | 05.35 | 11.54 | 15.19 | 18.07 | 19.18* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.15 | 05.33 | 11.54 | 15.18 | 18.07 | 19.18* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.14 | 05.32 | 11.53 | 15.18 | 18.08 | 19.19* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.13 | 05.31 | 11.53 | 15.18 | 18.08 | 19.19* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.12 | 05.30 | 11.53 | 15.18 | 18.09 | 19.19* | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.11 | 05.29 | 11.53 | 15.18 | 18.09 | 19.20* | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.10 | 05.28 | 11.52 | 15.18 | 18.10 | 19.20* | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.08 | 05.27 | 11.52 | 15.17 | 18.10 | 19.21* | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.07 | 05.26 | 11.52 | 15.17 | 18.11 | 19.21* | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.06 | 05.25 | 11.52 | 15.17 | 18.11 | 19.21* | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.05 | 05.24 | 11.51 | 15.17 | 18.12 | 19.22* | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.04 | 05.24 | 11.51 | 15.17 | 18.12 | 19.22* | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.03 | 05.23 | 11.51 | 15.17 | 18.13 | 19.23* | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.02 | 05.22 | 11.51 | 15.17 | 18.14 | 19.23* | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.01 | 05.21 | 11.51 | 15.16 | 18.14 | 19.24* | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.00 | 05.20 | 11.51 | 15.16 | 18.15 | 19.24* | |
| 12 Jumada al-Ula | 03.59 | 05.19 | 11.50 | 15.16 | 18.15 | 19.24* | |
| 13 Jumada al-Ula | 03.58 | 05.18 | 11.50 | 15.16 | 18.16 | 19.25* | |
| 14 Jumada al-Ula | 03.57 | 05.17 | 11.50 | 15.16 | 18.17 | 19.25* | |
| 15 Jumada al-Ula | 03.55 | 05.16 | 11.50 | 15.16 | 18.17 | 19.26* | |
| 16 Jumada al-Ula | 03.54 | 05.16 | 11.50 | 15.16 | 18.18 | 19.26* | |
| 17 Jumada al-Ula | 03.53 | 05.15 | 11.50 | 15.16 | 18.18 | 19.27* | |
| 18 Jumada al-Ula | 03.52 | 05.14 | 11.50 | 15.15 | 18.19 | 19.27* | |
| 19 Jumada al-Ula | 03.52 | 05.13 | 11.50 | 15.15 | 18.20 | 19.28* | |
| 20 Jumada al-Ula | 03.51 | 05.13 | 11.50 | 15.15 | 18.20 | 19.28* |
Qibla-retning
Fra centrum af Hendrina er qibla 12,6° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 5.402 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Hendrina i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Hendrina kl. 18.14. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Hendrina?
Fajr er kl. 04.01 i dag og kl. 04.00 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Hendrina?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.50; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Hendrina?
Fra centrum af Hendrina er qibla 12,6° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 5.402 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare