Bedetider i Dysselsdorp
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.14
- Solopgang05.42
- Dhuhr12.20
- Asr15.54
- Maghrib18.51
- Isha20.00
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 06.27
- Zawal (uønsket)
- 12.04
- Isfirar
- 18.03
- Midnat
- 00.16
- Nattens sidste tredjedel
- 01.05
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.44 | 06.08 | 12.25 | 15.51 | 18.36 | 19.47* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.42 | 06.06 | 12.25 | 15.52 | 18.37 | 19.48* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.41 | 06.05 | 12.24 | 15.52 | 18.37 | 19.49* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.39 | 06.03 | 12.24 | 15.52 | 18.38 | 19.49* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.38 | 06.02 | 12.24 | 15.52 | 18.39 | 19.50* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.36 | 06.01 | 12.23 | 15.52 | 18.39 | 19.50* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.35 | 05.59 | 12.23 | 15.52 | 18.40 | 19.51* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.33 | 05.58 | 12.23 | 15.52 | 18.41 | 19.51* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.32 | 05.57 | 12.22 | 15.52 | 18.42 | 19.52* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.30 | 05.56 | 12.22 | 15.53 | 18.42 | 19.53* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.29 | 05.54 | 12.22 | 15.53 | 18.43 | 19.53* | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.27 | 05.53 | 12.22 | 15.53 | 18.44 | 19.54* | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.26 | 05.52 | 12.21 | 15.53 | 18.45 | 19.55* | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.24 | 05.50 | 12.21 | 15.53 | 18.46 | 19.55* | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.23 | 05.49 | 12.21 | 15.53 | 18.46 | 19.56* | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.21 | 05.48 | 12.21 | 15.53 | 18.47 | 19.56* | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.20 | 05.47 | 12.21 | 15.53 | 18.48 | 19.57* | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.19 | 05.46 | 12.20 | 15.54 | 18.49 | 19.58* | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.17 | 05.44 | 12.20 | 15.54 | 18.50 | 19.58* | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.16 | 05.43 | 12.20 | 15.54 | 18.50 | 19.59* | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.14 | 05.42 | 12.20 | 15.54 | 18.51 | 20.00* | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.13 | 05.41 | 12.20 | 15.54 | 18.52 | 20.01* | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.12 | 05.40 | 12.20 | 15.54 | 18.53 | 20.01* | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.10 | 05.39 | 12.19 | 15.54 | 18.54 | 20.02* | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.09 | 05.38 | 12.19 | 15.54 | 18.55 | 20.03* | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.07 | 05.36 | 12.19 | 15.55 | 18.55 | 20.03* | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.06 | 05.35 | 12.19 | 15.55 | 18.56 | 20.04* | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.05 | 05.34 | 12.19 | 15.55 | 18.57 | 20.05* | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.03 | 05.33 | 12.19 | 15.55 | 18.58 | 20.06* | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.02 | 05.32 | 12.19 | 15.55 | 18.59 | 20.06* | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.01 | 05.31 | 12.19 | 15.55 | 19.00 | 20.07* |
Qibla-retning
Fra centrum af Dysselsdorp er qibla 19,3° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 6.387 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Dysselsdorp i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Dysselsdorp kl. 18.51. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Dysselsdorp?
Fajr er kl. 04.14 i dag og kl. 04.13 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Dysselsdorp?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.20; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Dysselsdorp?
Fra centrum af Dysselsdorp er qibla 19,3° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 6.387 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare