Bedetider i Piteå
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak05.05
- Solopgang07.40
- Dhuhr12.24
- Asr14.13
- Maghrib16.57
- Isha19.23
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 08.25
- Zawal (uønsket)
- 12.08
- Isfirar
- 16.04
- Midnat
- 00.20
- Nattens sidste tredjedel
- 01.04
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.09* | 06.37 | 12.29 | 15.05 | 18.10 | 20.28* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.12* | 06.40 | 12.28 | 15.03 | 18.07 | 20.24* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.15* | 06.43 | 12.28 | 15.00 | 18.03 | 20.21* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.18* | 06.46 | 12.28 | 14.57 | 17.59 | 20.17* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.21* | 06.49 | 12.28 | 14.55 | 17.56 | 20.14* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.24* | 06.52 | 12.27 | 14.52 | 17.52 | 20.10* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.27* | 06.55 | 12.27 | 14.49 | 17.48 | 20.07* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.30* | 06.58 | 12.27 | 14.47 | 17.44 | 20.03* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.33* | 07.01 | 12.26 | 14.44 | 17.41 | 20.00* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.36* | 07.05 | 12.26 | 14.41 | 17.37 | 19.57* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.38* | 07.08 | 12.26 | 14.39 | 17.33 | 19.53* | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.41* | 07.11 | 12.26 | 14.36 | 17.30 | 19.50* | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.44* | 07.14 | 12.25 | 14.34 | 17.26 | 19.47* | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.47* | 07.17 | 12.25 | 14.31 | 17.22 | 19.44* | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.49* | 07.21 | 12.25 | 14.28 | 17.19 | 19.41* | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.52* | 07.24 | 12.25 | 14.26 | 17.15 | 19.38* | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.55* | 07.27 | 12.24 | 14.23 | 17.12 | 19.35* | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.57* | 07.30 | 12.24 | 14.20 | 17.08 | 19.32* | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.00* | 07.33 | 12.24 | 14.18 | 17.04 | 19.29* | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.03* | 07.37 | 12.24 | 14.15 | 17.01 | 19.26* | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.05* | 07.40 | 12.24 | 14.13 | 16.57 | 19.23* | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.08* | 07.43 | 12.24 | 14.10 | 16.53 | 19.20* | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.10* | 07.47 | 12.23 | 14.08 | 16.50 | 19.17* | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.13* | 07.50 | 12.23 | 14.05 | 16.46 | 19.15* | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.15* | 06.53 | 11.23 | 13.03 | 15.43 | 18.12* | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.18* | 06.57 | 11.23 | 13.00 | 15.39 | 18.09* | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.20* | 07.00 | 11.23 | 12.58 | 15.36 | 18.07* | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.23* | 07.03 | 11.23 | 12.55 | 15.32 | 18.04* | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.25* | 07.07 | 11.23 | 12.53 | 15.29 | 18.02* | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.28* | 07.10 | 11.23 | 12.50 | 15.25 | 17.59* | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.30* | 07.14 | 11.23 | 12.48 | 15.21 | 17.57* |
Qibla-retning
Fra centrum af Piteå er qibla 155,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.060 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Piteå i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Piteå kl. 16.57. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Piteå?
Fajr er kl. 05.05 i dag og kl. 05.08 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Piteå?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.23; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Piteå?
Fra centrum af Piteå er qibla 155,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.060 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare