Bedetider i Motala
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak05.36
- Solopgang07.43
- Dhuhr12.49
- Asr15.06
- Maghrib17.46
- Isha19.45
Andre tider
- Ishraq
- 08.28
- Zawal (uønsket)
- 12.34
- Isfirar
- 16.53
- Midnat
- 00.45
- Nattens sidste tredjedel
- 01.40
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.49 | 06.57 | 12.55 | 15.48 | 18.42 | 20.41 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.51 | 06.59 | 12.54 | 15.46 | 18.39 | 20.38 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.54 | 07.02 | 12.54 | 15.44 | 18.36 | 20.35 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.56 | 07.04 | 12.54 | 15.42 | 18.33 | 20.32 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.59 | 07.06 | 12.53 | 15.40 | 18.30 | 20.29 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.01 | 07.08 | 12.53 | 15.38 | 18.28 | 20.26 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.04 | 07.11 | 12.53 | 15.35 | 18.25 | 20.23 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.06 | 07.13 | 12.52 | 15.33 | 18.22 | 20.20 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.09 | 07.15 | 12.52 | 15.31 | 18.19 | 20.17 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.11 | 07.17 | 12.52 | 15.29 | 18.16 | 20.14 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.13 | 07.20 | 12.52 | 15.27 | 18.13 | 20.11 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.16 | 07.22 | 12.51 | 15.25 | 18.11 | 20.08 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.24 | 12.51 | 15.23 | 18.08 | 20.06 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.20 | 07.26 | 12.51 | 15.21 | 18.05 | 20.03 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.23 | 07.29 | 12.51 | 15.19 | 18.02 | 20.00 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.25 | 07.31 | 12.50 | 15.17 | 18.00 | 19.58 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.27 | 07.33 | 12.50 | 15.14 | 17.57 | 19.55 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.36 | 12.50 | 15.12 | 17.54 | 19.52 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.38 | 12.50 | 15.10 | 17.52 | 19.50 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.40 | 12.50 | 15.08 | 17.49 | 19.47 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.43 | 12.49 | 15.06 | 17.46 | 19.45 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.45 | 12.49 | 15.04 | 17.44 | 19.42 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.47 | 12.49 | 15.02 | 17.41 | 19.40 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.50 | 12.49 | 15.00 | 17.38 | 19.38 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.45 | 06.52 | 11.49 | 13.58 | 16.36 | 18.35 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.47 | 06.54 | 11.49 | 13.56 | 16.33 | 18.33 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.49 | 06.57 | 11.49 | 13.54 | 16.31 | 18.31 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.51 | 06.59 | 11.49 | 13.52 | 16.28 | 18.28 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.53 | 07.02 | 11.49 | 13.51 | 16.26 | 18.26 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.55 | 07.04 | 11.49 | 13.49 | 16.23 | 18.24 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.57 | 07.06 | 11.48 | 13.47 | 16.21 | 18.22 |
Qibla-retning
Fra centrum af Motala er qibla 143,6° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.579 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Motala i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Motala kl. 17.46. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Motala?
Fajr er kl. 05.36 i dag og kl. 05.38 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Motala?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.49; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Motala?
Fra centrum af Motala er qibla 143,6° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.579 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare