Bedetider i Borlänge
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak05.34
- Solopgang07.49
- Dhuhr12.48
- Asr14.55
- Maghrib17.36
- Isha19.43
Andre tider
- Ishraq
- 08.34
- Zawal (uønsket)
- 12.32
- Isfirar
- 16.43
- Midnat
- 00.44
- Nattens sidste tredjedel
- 01.36
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.40 | 06.57 | 12.53 | 15.42 | 18.39 | 20.46 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.43 | 06.59 | 12.53 | 15.40 | 18.36 | 20.43 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.45 | 07.02 | 12.52 | 15.38 | 18.33 | 20.39 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.48 | 07.04 | 12.52 | 15.35 | 18.30 | 20.36 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.51 | 07.07 | 12.52 | 15.33 | 18.27 | 20.33 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.54 | 07.09 | 12.51 | 15.31 | 18.23 | 20.29 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.56 | 07.11 | 12.51 | 15.29 | 18.20 | 20.26 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.59 | 07.14 | 12.51 | 15.26 | 18.17 | 20.23 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.02 | 07.16 | 12.51 | 15.24 | 18.14 | 20.20 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.04 | 07.19 | 12.50 | 15.22 | 18.11 | 20.17 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.07 | 07.21 | 12.50 | 15.20 | 18.08 | 20.14 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.09 | 07.24 | 12.50 | 15.17 | 18.05 | 20.11 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.12 | 07.26 | 12.49 | 15.15 | 18.02 | 20.08 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.15 | 07.29 | 12.49 | 15.13 | 17.59 | 20.05 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.17 | 07.31 | 12.49 | 15.11 | 17.56 | 20.02 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.20 | 07.34 | 12.49 | 15.09 | 17.54 | 19.59 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.22 | 07.36 | 12.49 | 15.06 | 17.51 | 19.56 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.25 | 07.39 | 12.48 | 15.04 | 17.48 | 19.53 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.27 | 07.42 | 12.48 | 15.02 | 17.45 | 19.51 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.44 | 12.48 | 15.00 | 17.42 | 19.48 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.47 | 12.48 | 14.58 | 17.39 | 19.45 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.49 | 12.48 | 14.55 | 17.36 | 19.43 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.52 | 12.48 | 14.53 | 17.33 | 19.40 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.39 | 07.54 | 12.47 | 14.51 | 17.30 | 19.37 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.41 | 06.57 | 11.47 | 13.49 | 16.28 | 18.35 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.44 | 07.00 | 11.47 | 13.47 | 16.25 | 18.32 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.46 | 07.02 | 11.47 | 13.45 | 16.22 | 18.30 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.48 | 07.05 | 11.47 | 13.43 | 16.19 | 18.27 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.50 | 07.07 | 11.47 | 13.41 | 16.16 | 18.25 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.53 | 07.10 | 11.47 | 13.39 | 16.14 | 18.23 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.55 | 07.13 | 11.47 | 13.37 | 16.11 | 18.20 |
Qibla-retning
Fra centrum af Borlänge er qibla 145,4° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.742 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Borlänge i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Borlänge kl. 17.36. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Borlänge?
Fajr er kl. 05.34 i dag og kl. 05.37 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Borlänge?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.48; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Borlänge?
Fra centrum af Borlänge er qibla 145,4° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.742 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare