Bedetider i Mirfield
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.08
- Solopgang07.45
- Dhuhr12.56
- Asr15.23
- Maghrib18.00
- Isha19.21
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 08.30
- Zawal (uønsket)
- 12.41
- Isfirar
- 17.11
- Midnat
- 00.53
- Nattens sidste tredjedel
- 02.06
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.33* | 07.08 | 13.01 | 15.59 | 18.47 | 20.03* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.35* | 07.10 | 13.01 | 15.57 | 18.44 | 20.01* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.37* | 07.12 | 13.01 | 15.55 | 18.42 | 19.58* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.39* | 07.14 | 13.00 | 15.54 | 18.39 | 19.56* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.40* | 07.16 | 13.00 | 15.52 | 18.37 | 19.54* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.42* | 07.17 | 13.00 | 15.50 | 18.34 | 19.52* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.44* | 07.19 | 13.00 | 15.48 | 18.32 | 19.50* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.45* | 07.21 | 12.59 | 15.46 | 18.30 | 19.48* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.47* | 07.23 | 12.59 | 15.45 | 18.27 | 19.46* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.49* | 07.25 | 12.59 | 15.43 | 18.25 | 19.43* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.51* | 07.27 | 12.59 | 15.41 | 18.23 | 19.41* | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.52* | 07.28 | 12.58 | 15.39 | 18.20 | 19.39* | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.54* | 07.30 | 12.58 | 15.37 | 18.18 | 19.37* | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.56* | 07.32 | 12.58 | 15.36 | 18.16 | 19.35* | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.58* | 07.34 | 12.58 | 15.34 | 18.13 | 19.33* | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.59* | 07.36 | 12.57 | 15.32 | 18.11 | 19.31* | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.01* | 07.38 | 12.57 | 15.30 | 18.09 | 19.29* | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.03* | 07.40 | 12.57 | 15.28 | 18.06 | 19.27* | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.05* | 07.41 | 12.57 | 15.27 | 18.04 | 19.25* | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.07* | 07.43 | 12.57 | 15.25 | 18.02 | 19.23* | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.08* | 07.45 | 12.56 | 15.23 | 18.00 | 19.21* | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.10* | 07.47 | 12.56 | 15.22 | 17.58 | 19.19* | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.12* | 07.49 | 12.56 | 15.20 | 17.55 | 19.17* | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.14* | 07.51 | 12.56 | 15.18 | 17.53 | 19.15* | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.16* | 06.53 | 11.56 | 14.16 | 16.51 | 18.13* | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.17* | 06.55 | 11.56 | 14.15 | 16.49 | 18.12* | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.19* | 06.57 | 11.56 | 14.13 | 16.47 | 18.10* | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.21* | 06.59 | 11.56 | 14.12 | 16.45 | 18.08* | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.23* | 07.00 | 11.55 | 14.10 | 16.43 | 18.06* | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.25* | 07.02 | 11.55 | 14.08 | 16.41 | 18.04* | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.27* | 07.04 | 11.55 | 14.07 | 16.39 | 18.03* |
Qibla-retning
Fra centrum af Mirfield er qibla 119,2° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.004 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Mirfield i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Mirfield kl. 18.00. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Mirfield?
Fajr er kl. 06.08 i dag og kl. 06.10 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Mirfield?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.56; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Mirfield?
Fra centrum af Mirfield er qibla 119,2° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.004 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare