Bedetider i Great Yarmouth
13 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.58
- Solopgang07.35
- Dhuhr12.42
- Asr15.08
- Maghrib17.42
- Isha19.04
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 08.20
- Zawal (uønsket)
- 12.27
- Isfirar
- 16.53
- Midnat
- 00.39
- Nattens sidste tredjedel
- 01.54
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.20* | 06.54 | 12.48 | 15.47 | 18.33 | 19.50* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.21* | 06.56 | 12.47 | 15.45 | 18.31 | 19.47* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.23* | 06.58 | 12.47 | 15.44 | 18.29 | 19.45* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.24* | 06.59 | 12.47 | 15.42 | 18.26 | 19.43* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.26* | 07.01 | 12.46 | 15.40 | 18.24 | 19.41* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.28* | 07.03 | 12.46 | 15.38 | 18.22 | 19.39* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.29* | 07.04 | 12.46 | 15.37 | 18.19 | 19.37* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.31* | 07.06 | 12.46 | 15.35 | 18.17 | 19.35* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.33* | 07.08 | 12.45 | 15.33 | 18.15 | 19.33* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.34* | 07.10 | 12.45 | 15.31 | 18.13 | 19.31* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.36* | 07.11 | 12.45 | 15.30 | 18.10 | 19.29* | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.38* | 07.13 | 12.45 | 15.28 | 18.08 | 19.27* | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.39* | 07.15 | 12.44 | 15.26 | 18.06 | 19.25* | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.41* | 07.17 | 12.44 | 15.24 | 18.03 | 19.23* | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.43* | 07.19 | 12.44 | 15.23 | 18.01 | 19.21* | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.44* | 07.20 | 12.44 | 15.21 | 17.59 | 19.19* | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.46* | 07.22 | 12.43 | 15.19 | 17.57 | 19.17* | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.48* | 07.24 | 12.43 | 15.18 | 17.55 | 19.15* | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.49* | 07.26 | 12.43 | 15.16 | 17.53 | 19.13* | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.51* | 07.28 | 12.43 | 15.14 | 17.50 | 19.11* | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.53* | 07.29 | 12.43 | 15.12 | 17.48 | 19.09* | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.55* | 07.31 | 12.43 | 15.11 | 17.46 | 19.08* | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.56* | 07.33 | 12.42 | 15.09 | 17.44 | 19.06* | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.58* | 07.35 | 12.42 | 15.08 | 17.42 | 19.04* | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.00* | 06.37 | 11.42 | 14.06 | 16.40 | 18.02* | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.02* | 06.38 | 11.42 | 14.04 | 16.38 | 18.00* | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.03* | 06.40 | 11.42 | 14.03 | 16.36 | 17.58* | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.05* | 06.42 | 11.42 | 14.01 | 16.34 | 17.57* | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.07* | 06.44 | 11.42 | 14.00 | 16.32 | 17.55* | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.09* | 06.46 | 11.42 | 13.58 | 16.30 | 17.53* | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.10* | 06.48 | 11.42 | 13.57 | 16.28 | 17.52* |
Qibla-retning
Fra centrum af Great Yarmouth er qibla 122,1° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.747 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Great Yarmouth i dag?
I dag (24. oktober 2026) er Maghrib i Great Yarmouth kl. 17.42. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Great Yarmouth?
Fajr er kl. 05.58 i dag og kl. 05.00 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Great Yarmouth?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 30. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.42; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Great Yarmouth?
Fra centrum af Great Yarmouth er qibla 122,1° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.747 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare