Bedetider i Falkirk
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.21
- Solopgang07.59
- Dhuhr13.05
- Asr15.25
- Maghrib18.03
- Isha19.25
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 08.44
- Zawal (uønsket)
- 12.49
- Isfirar
- 17.14
- Midnat
- 01.02
- Nattens sidste tredjedel
- 02.16
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.42* | 07.18 | 13.10 | 16.03 | 18.54 | 20.10* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.44* | 07.20 | 13.09 | 16.01 | 18.51 | 20.08* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.46* | 07.22 | 13.09 | 15.59 | 18.48 | 20.05* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.48* | 07.24 | 13.09 | 15.57 | 18.46 | 20.03* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.50* | 07.26 | 13.09 | 15.56 | 18.43 | 20.01* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.52* | 07.28 | 13.08 | 15.54 | 18.40 | 19.58* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.54* | 07.30 | 13.08 | 15.52 | 18.38 | 19.56* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.56* | 07.32 | 13.08 | 15.50 | 18.35 | 19.54* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.57* | 07.34 | 13.07 | 15.48 | 18.33 | 19.51* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.59* | 07.36 | 13.07 | 15.46 | 18.30 | 19.49* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 06.01* | 07.38 | 13.07 | 15.44 | 18.28 | 19.47* | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.03* | 07.40 | 13.07 | 15.42 | 18.25 | 19.44* | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.05* | 07.42 | 13.06 | 15.40 | 18.23 | 19.42* | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.07* | 07.44 | 13.06 | 15.38 | 18.20 | 19.40* | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.09* | 07.46 | 13.06 | 15.36 | 18.18 | 19.38* | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.11* | 07.48 | 13.06 | 15.34 | 18.15 | 19.35* | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.13* | 07.50 | 13.05 | 15.32 | 18.13 | 19.33* | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.15* | 07.52 | 13.05 | 15.30 | 18.10 | 19.31* | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.17* | 07.55 | 13.05 | 15.29 | 18.08 | 19.29* | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.19* | 07.57 | 13.05 | 15.27 | 18.05 | 19.27* | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.21* | 07.59 | 13.05 | 15.25 | 18.03 | 19.25* | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.23* | 08.01 | 13.05 | 15.23 | 18.00 | 19.22* | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.25* | 08.03 | 13.04 | 15.21 | 17.58 | 19.20* | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.27* | 08.05 | 13.04 | 15.19 | 17.56 | 19.18* | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.29* | 07.07 | 12.04 | 14.17 | 16.53 | 18.16* | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.31* | 07.09 | 12.04 | 14.16 | 16.51 | 18.14* | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.33* | 07.11 | 12.04 | 14.14 | 16.49 | 18.12* | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.35* | 07.13 | 12.04 | 14.12 | 16.46 | 18.10* | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.37* | 07.16 | 12.04 | 14.10 | 16.44 | 18.08* | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.39* | 07.18 | 12.04 | 14.09 | 16.42 | 18.06* | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.41* | 07.20 | 12.04 | 14.07 | 16.40 | 18.04* |
Qibla-retning
Fra centrum af Falkirk er qibla 118,9° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.246 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Falkirk i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Falkirk kl. 18.03. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Falkirk?
Fajr er kl. 06.21 i dag og kl. 06.23 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Falkirk?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.04; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Falkirk?
Fra centrum af Falkirk er qibla 118,9° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.246 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare