Bedetider i Buxton
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.09
- Solopgang07.45
- Dhuhr12.57
- Asr15.25
- Maghrib18.01
- Isha19.23
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 08.30
- Zawal (uønsket)
- 12.42
- Isfirar
- 17.13
- Midnat
- 00.54
- Nattens sidste tredjedel
- 02.07
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.34* | 07.09 | 13.02 | 16.01 | 18.48 | 20.04* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.36* | 07.11 | 13.02 | 15.59 | 18.45 | 20.02* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.38* | 07.13 | 13.02 | 15.57 | 18.43 | 20.00* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.39* | 07.14 | 13.01 | 15.55 | 18.40 | 19.57* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.41* | 07.16 | 13.01 | 15.53 | 18.38 | 19.55* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.43* | 07.18 | 13.01 | 15.52 | 18.36 | 19.53* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.44* | 07.20 | 13.00 | 15.50 | 18.33 | 19.51* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.46* | 07.21 | 13.00 | 15.48 | 18.31 | 19.49* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.48* | 07.23 | 13.00 | 15.46 | 18.29 | 19.47* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.49* | 07.25 | 13.00 | 15.44 | 18.26 | 19.45* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.51* | 07.27 | 12.59 | 15.43 | 18.24 | 19.43* | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.53* | 07.29 | 12.59 | 15.41 | 18.22 | 19.41* | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.55* | 07.30 | 12.59 | 15.39 | 18.19 | 19.39* | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.56* | 07.32 | 12.59 | 15.37 | 18.17 | 19.37* | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.58* | 07.34 | 12.58 | 15.36 | 18.15 | 19.35* | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.00* | 07.36 | 12.58 | 15.34 | 18.13 | 19.33* | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.02* | 07.38 | 12.58 | 15.32 | 18.10 | 19.31* | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.03* | 07.40 | 12.58 | 15.30 | 18.08 | 19.29* | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.05* | 07.41 | 12.58 | 15.29 | 18.06 | 19.27* | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.07* | 07.43 | 12.57 | 15.27 | 18.04 | 19.25* | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.09* | 07.45 | 12.57 | 15.25 | 18.01 | 19.23* | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.10* | 07.47 | 12.57 | 15.24 | 17.59 | 19.21* | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.12* | 07.49 | 12.57 | 15.22 | 17.57 | 19.19* | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.14* | 07.51 | 12.57 | 15.20 | 17.55 | 19.17* | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.16* | 06.53 | 11.57 | 14.19 | 16.53 | 18.15* | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.17* | 06.55 | 11.57 | 14.17 | 16.51 | 18.13* | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.19* | 06.56 | 11.57 | 14.15 | 16.49 | 18.12* | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.21* | 06.58 | 11.56 | 14.14 | 16.47 | 18.10* | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.23* | 07.00 | 11.56 | 14.12 | 16.45 | 18.08* | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.25* | 07.02 | 11.56 | 14.11 | 16.43 | 18.06* | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.26* | 07.04 | 11.56 | 14.09 | 16.41 | 18.04* |
Qibla-retning
Fra centrum af Buxton er qibla 118,6° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.994 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Buxton i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Buxton kl. 18.01. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Buxton?
Fajr er kl. 06.09 i dag og kl. 06.10 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Buxton?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.57; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Buxton?
Fra centrum af Buxton er qibla 118,6° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.994 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare