Bedetider i Banbridge
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.28
- Solopgang08.05
- Dhuhr13.15
- Asr15.40
- Maghrib18.17
- Isha19.38
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 08.50
- Zawal (uønsket)
- 12.59
- Isfirar
- 17.28
- Midnat
- 01.12
- Nattens sidste tredjedel
- 02.25
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.52* | 07.27 | 13.20 | 16.16 | 19.04 | 20.21* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.54* | 07.29 | 13.19 | 16.14 | 19.02 | 20.19* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.55* | 07.31 | 13.19 | 16.13 | 18.59 | 20.16* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.57* | 07.33 | 13.19 | 16.11 | 18.57 | 20.14* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.59* | 07.34 | 13.19 | 16.09 | 18.55 | 20.12* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 06.01* | 07.36 | 13.18 | 16.07 | 18.52 | 20.10* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 06.03* | 07.38 | 13.18 | 16.05 | 18.50 | 20.08* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 06.04* | 07.40 | 13.18 | 16.03 | 18.47 | 20.05* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 06.06* | 07.42 | 13.17 | 16.01 | 18.45 | 20.03* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 06.08* | 07.44 | 13.17 | 16.00 | 18.42 | 20.01* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 06.10* | 07.46 | 13.17 | 15.58 | 18.40 | 19.59* | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.11* | 07.48 | 13.17 | 15.56 | 18.38 | 19.57* | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.13* | 07.50 | 13.16 | 15.54 | 18.35 | 19.55* | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.15* | 07.51 | 13.16 | 15.52 | 18.33 | 19.52* | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.17* | 07.53 | 13.16 | 15.50 | 18.30 | 19.50* | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.19* | 07.55 | 13.16 | 15.49 | 18.28 | 19.48* | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.21* | 07.57 | 13.15 | 15.47 | 18.26 | 19.46* | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.22* | 07.59 | 13.15 | 15.45 | 18.23 | 19.44* | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.24* | 08.01 | 13.15 | 15.43 | 18.21 | 19.42* | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.26* | 08.03 | 13.15 | 15.41 | 18.19 | 19.40* | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.28* | 08.05 | 13.15 | 15.40 | 18.17 | 19.38* | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.30* | 08.07 | 13.15 | 15.38 | 18.14 | 19.36* | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.32* | 08.09 | 13.14 | 15.36 | 18.12 | 19.34* | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.33* | 08.11 | 13.14 | 15.34 | 18.10 | 19.32* | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.35* | 07.13 | 12.14 | 14.33 | 17.08 | 18.30* | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.37* | 07.15 | 12.14 | 14.31 | 17.06 | 18.28* | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.39* | 07.17 | 12.14 | 14.29 | 17.03 | 18.26* | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.41* | 07.19 | 12.14 | 14.28 | 17.01 | 18.24* | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.43* | 07.21 | 12.14 | 14.26 | 16.59 | 18.23* | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.45* | 07.23 | 12.14 | 14.24 | 16.57 | 18.21* | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.47* | 07.25 | 12.14 | 14.23 | 16.55 | 18.19* |
Qibla-retning
Fra centrum af Banbridge er qibla 114,9° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.305 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Banbridge i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Banbridge kl. 18.17. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Banbridge?
Fajr er kl. 06.28 i dag og kl. 06.30 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Banbridge?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.14; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Banbridge?
Fra centrum af Banbridge er qibla 114,9° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.305 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare