Bedetider i Zarinsk
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.16
- Solopgang08.00
- Dhuhr13.05
- Asr15.35
- Maghrib18.08
- Isha19.45
Andre tider
- Ishraq
- 08.45
- Zawal (uønsket)
- 12.54
- Isfirar
- 17.23
- Midnat
- 01.05
- Nattens sidste tredjedel
- 02.14
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.37 | 07.21 | 13.10 | 16.13 | 18.58 | 20.34 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.39 | 07.23 | 13.10 | 16.11 | 18.55 | 20.31 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.41 | 07.25 | 13.09 | 16.09 | 18.53 | 20.29 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.43 | 07.27 | 13.09 | 16.07 | 18.50 | 20.26 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.45 | 07.29 | 13.09 | 16.06 | 18.48 | 20.24 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.47 | 07.30 | 13.08 | 16.04 | 18.45 | 20.22 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.49 | 07.32 | 13.08 | 16.02 | 18.43 | 20.19 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.51 | 07.34 | 13.08 | 16.00 | 18.41 | 20.17 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.53 | 07.36 | 13.08 | 15.58 | 18.38 | 20.14 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.55 | 07.38 | 13.07 | 15.57 | 18.36 | 20.12 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.56 | 07.40 | 13.07 | 15.55 | 18.34 | 20.10 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.41 | 13.07 | 15.53 | 18.31 | 20.07 | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.00 | 07.43 | 13.07 | 15.51 | 18.29 | 20.05 | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.02 | 07.45 | 13.06 | 15.49 | 18.27 | 20.03 | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.04 | 07.47 | 13.06 | 15.48 | 18.24 | 20.00 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.05 | 07.49 | 13.06 | 15.46 | 18.22 | 19.58 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.07 | 07.51 | 13.06 | 15.44 | 18.20 | 19.56 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.09 | 07.53 | 13.05 | 15.42 | 18.17 | 19.54 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.11 | 07.54 | 13.05 | 15.40 | 18.15 | 19.52 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.13 | 07.56 | 13.05 | 15.39 | 18.13 | 19.50 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.14 | 07.58 | 13.05 | 15.37 | 18.11 | 19.48 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.16 | 08.00 | 13.05 | 15.35 | 18.08 | 19.45 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.18 | 08.02 | 13.05 | 15.34 | 18.06 | 19.43 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.20 | 08.04 | 13.04 | 15.32 | 18.04 | 19.41 | |
| 14 Jumada al-Ula | 06.21 | 08.06 | 13.04 | 15.30 | 18.02 | 19.39 | |
| 15 Jumada al-Ula | 06.23 | 08.08 | 13.04 | 15.29 | 18.00 | 19.38 | |
| 16 Jumada al-Ula | 06.25 | 08.10 | 13.04 | 15.27 | 17.58 | 19.36 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.27 | 08.12 | 13.04 | 15.25 | 17.56 | 19.34 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.28 | 08.14 | 13.04 | 15.24 | 17.54 | 19.32 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.30 | 08.15 | 13.04 | 15.22 | 17.51 | 19.30 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.32 | 08.17 | 13.04 | 15.21 | 17.49 | 19.28 |
Qibla-retning
Fra centrum af Zarinsk er qibla 244,6° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 5.216 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Zarinsk i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Zarinsk kl. 18.08. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Zarinsk?
Fajr er kl. 06.16 i dag og kl. 06.18 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Zarinsk?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.05; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Zarinsk?
Fra centrum af Zarinsk er qibla 244,6° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 5.216 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare