Bedetider i Zainsk
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.25
- Solopgang06.13
- Dhuhr11.16
- Asr13.44
- Maghrib16.18
- Isha17.59
Andre tider
- Ishraq
- 06.58
- Zawal (uønsket)
- 11.06
- Isfirar
- 15.33
- Midnat
- 23.16
- Nattens sidste tredjedel
- 00.24
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 03.46 | 05.34 | 11.21 | 14.21 | 17.08 | 18.48 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 03.48 | 05.36 | 11.21 | 14.20 | 17.05 | 18.46 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 03.50 | 05.38 | 11.21 | 14.18 | 17.03 | 18.43 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 03.52 | 05.40 | 11.20 | 14.16 | 17.00 | 18.40 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 03.54 | 05.42 | 11.20 | 14.14 | 16.58 | 18.38 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 03.56 | 05.44 | 11.20 | 14.12 | 16.55 | 18.35 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 03.58 | 05.46 | 11.20 | 14.10 | 16.53 | 18.33 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.00 | 05.47 | 11.19 | 14.08 | 16.50 | 18.30 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.02 | 05.49 | 11.19 | 14.06 | 16.48 | 18.28 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.04 | 05.51 | 11.19 | 14.04 | 16.45 | 18.25 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.06 | 05.53 | 11.18 | 14.02 | 16.43 | 18.23 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.08 | 05.55 | 11.18 | 14.00 | 16.40 | 18.20 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.10 | 05.57 | 11.18 | 13.59 | 16.38 | 18.18 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.12 | 05.59 | 11.18 | 13.57 | 16.35 | 18.15 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.14 | 06.01 | 11.18 | 13.55 | 16.33 | 18.13 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.16 | 06.03 | 11.17 | 13.53 | 16.30 | 18.11 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.18 | 06.05 | 11.17 | 13.51 | 16.28 | 18.08 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.20 | 06.07 | 11.17 | 13.49 | 16.26 | 18.06 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.21 | 06.09 | 11.17 | 13.47 | 16.23 | 18.04 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.23 | 06.11 | 11.17 | 13.46 | 16.21 | 18.01 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.25 | 06.13 | 11.16 | 13.44 | 16.18 | 17.59 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.27 | 06.15 | 11.16 | 13.42 | 16.16 | 17.57 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.29 | 06.17 | 11.16 | 13.40 | 16.14 | 17.55 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.31 | 06.20 | 11.16 | 13.38 | 16.11 | 17.53 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.33 | 06.22 | 11.16 | 13.37 | 16.09 | 17.51 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.35 | 06.24 | 11.16 | 13.35 | 16.07 | 17.49 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.36 | 06.26 | 11.16 | 13.33 | 16.05 | 17.47 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.38 | 06.28 | 11.16 | 13.31 | 16.02 | 17.45 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.40 | 06.30 | 11.15 | 13.30 | 16.00 | 17.43 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.42 | 06.32 | 11.15 | 13.28 | 15.58 | 17.41 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.44 | 06.34 | 11.15 | 13.26 | 15.56 | 17.39 |
Qibla-retning
Fra centrum af Zainsk er qibla 200,1° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.905 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Zainsk i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Zainsk kl. 16.18. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Zainsk?
Fajr er kl. 04.25 i dag og kl. 04.27 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Zainsk?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.16; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Zainsk?
Fra centrum af Zainsk er qibla 200,1° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.905 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare