Bedetider i Votkinsk
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.19
- Solopgang07.12
- Dhuhr12.09
- Asr14.29
- Maghrib17.04
- Isha18.50
Andre tider
- Ishraq
- 07.57
- Zawal (uønsket)
- 11.58
- Isfirar
- 16.19
- Midnat
- 00.09
- Nattens sidste tredjedel
- 01.15
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.34 | 06.27 | 12.14 | 15.11 | 17.59 | 19.44 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.36 | 06.29 | 12.13 | 15.09 | 17.56 | 19.42 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.38 | 06.31 | 12.13 | 15.07 | 17.54 | 19.39 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.40 | 06.33 | 12.13 | 15.05 | 17.51 | 19.36 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.43 | 06.35 | 12.12 | 15.02 | 17.48 | 19.33 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.45 | 06.38 | 12.12 | 15.00 | 17.46 | 19.30 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.47 | 06.40 | 12.12 | 14.58 | 17.43 | 19.28 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.49 | 06.42 | 12.12 | 14.56 | 17.40 | 19.25 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.51 | 06.44 | 12.11 | 14.54 | 17.38 | 19.22 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.54 | 06.46 | 12.11 | 14.52 | 17.35 | 19.20 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.48 | 12.11 | 14.50 | 17.32 | 19.17 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.50 | 12.11 | 14.48 | 17.30 | 19.14 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.00 | 06.52 | 12.10 | 14.46 | 17.27 | 19.12 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.02 | 06.55 | 12.10 | 14.44 | 17.25 | 19.09 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.57 | 12.10 | 14.42 | 17.22 | 19.07 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.59 | 12.10 | 14.40 | 17.19 | 19.04 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.08 | 07.01 | 12.09 | 14.38 | 17.17 | 19.02 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.10 | 07.03 | 12.09 | 14.36 | 17.14 | 18.59 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.12 | 07.05 | 12.09 | 14.35 | 17.12 | 18.57 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.14 | 07.08 | 12.09 | 14.33 | 17.09 | 18.55 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.17 | 07.10 | 12.09 | 14.31 | 17.07 | 18.52 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.19 | 07.12 | 12.09 | 14.29 | 17.04 | 18.50 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.21 | 07.14 | 12.08 | 14.27 | 17.02 | 18.48 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.23 | 07.16 | 12.08 | 14.25 | 16.59 | 18.45 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.25 | 07.19 | 12.08 | 14.23 | 16.57 | 18.43 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.27 | 07.21 | 12.08 | 14.21 | 16.54 | 18.41 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.23 | 12.08 | 14.19 | 16.52 | 18.39 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.31 | 07.25 | 12.08 | 14.18 | 16.50 | 18.37 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.27 | 12.08 | 14.16 | 16.47 | 18.35 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.30 | 12.08 | 14.14 | 16.45 | 18.33 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.32 | 12.08 | 14.12 | 16.43 | 18.31 |
Qibla-retning
Fra centrum af Votkinsk er qibla 202,2° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 4.127 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Votkinsk i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Votkinsk kl. 17.04. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Votkinsk?
Fajr er kl. 05.19 i dag og kl. 05.21 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Votkinsk?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.08; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Votkinsk?
Fra centrum af Votkinsk er qibla 202,2° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 4.127 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare