Bedetider i Tjumen
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.32
- Solopgang07.26
- Dhuhr12.22
- Asr14.42
- Maghrib17.18
- Isha19.04
Andre tider
- Ishraq
- 08.11
- Zawal (uønsket)
- 12.12
- Isfirar
- 16.32
- Midnat
- 00.23
- Nattens sidste tredjedel
- 01.28
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.47 | 06.41 | 12.28 | 15.24 | 18.13 | 19.59 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.49 | 06.43 | 12.27 | 15.22 | 18.10 | 19.56 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.52 | 06.45 | 12.27 | 15.20 | 18.08 | 19.53 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.54 | 06.47 | 12.27 | 15.18 | 18.05 | 19.50 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.49 | 12.26 | 15.16 | 18.02 | 19.47 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.51 | 12.26 | 15.14 | 18.00 | 19.45 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.01 | 06.54 | 12.26 | 15.12 | 17.57 | 19.42 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.03 | 06.56 | 12.25 | 15.10 | 17.54 | 19.39 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.58 | 12.25 | 15.08 | 17.51 | 19.36 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.07 | 07.00 | 12.25 | 15.06 | 17.49 | 19.34 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.09 | 07.02 | 12.25 | 15.04 | 17.46 | 19.31 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.11 | 07.04 | 12.24 | 15.02 | 17.43 | 19.28 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.14 | 07.06 | 12.24 | 15.00 | 17.41 | 19.26 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.16 | 07.09 | 12.24 | 14.58 | 17.38 | 19.23 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.11 | 12.24 | 14.56 | 17.36 | 19.21 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.20 | 07.13 | 12.23 | 14.54 | 17.33 | 19.18 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.22 | 07.15 | 12.23 | 14.52 | 17.30 | 19.16 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.24 | 07.17 | 12.23 | 14.50 | 17.28 | 19.13 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.19 | 12.23 | 14.48 | 17.25 | 19.11 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.22 | 12.23 | 14.46 | 17.23 | 19.09 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.24 | 12.23 | 14.44 | 17.20 | 19.06 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.26 | 12.22 | 14.42 | 17.18 | 19.04 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.28 | 12.22 | 14.40 | 17.15 | 19.02 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.30 | 12.22 | 14.38 | 17.13 | 18.59 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.33 | 12.22 | 14.37 | 17.10 | 18.57 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.35 | 12.22 | 14.35 | 17.08 | 18.55 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.42 | 07.37 | 12.22 | 14.33 | 17.06 | 18.53 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.44 | 07.39 | 12.22 | 14.31 | 17.03 | 18.51 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.42 | 12.22 | 14.29 | 17.01 | 18.48 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.44 | 12.22 | 14.27 | 16.58 | 18.46 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.46 | 12.22 | 14.26 | 16.56 | 18.44 |
Qibla-retning
Fra centrum af Tjumen er qibla 218,6° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 4.489 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Tjumen i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Tjumen kl. 17.18. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Tjumen?
Fajr er kl. 05.32 i dag og kl. 05.34 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Tjumen?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.22; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Tjumen?
Fra centrum af Tjumen er qibla 218,6° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 4.489 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare