Bedetider i Tulun
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.13
- Solopgang07.59
- Dhuhr13.02
- Asr15.30
- Maghrib18.04
- Isha19.43
Andre tider
- Ishraq
- 08.44
- Zawal (uønsket)
- 12.52
- Isfirar
- 17.19
- Midnat
- 01.02
- Nattens sidste tredjedel
- 02.11
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.33 | 07.19 | 13.07 | 16.09 | 18.55 | 20.33 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.35 | 07.21 | 13.07 | 16.07 | 18.52 | 20.31 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.37 | 07.23 | 13.07 | 16.05 | 18.50 | 20.28 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.39 | 07.25 | 13.06 | 16.03 | 18.47 | 20.25 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.41 | 07.27 | 13.06 | 16.02 | 18.45 | 20.23 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.43 | 07.29 | 13.06 | 16.00 | 18.42 | 20.20 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.45 | 07.30 | 13.06 | 15.58 | 18.40 | 20.18 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.47 | 07.32 | 13.05 | 15.56 | 18.37 | 20.15 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.49 | 07.34 | 13.05 | 15.54 | 18.35 | 20.13 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.51 | 07.36 | 13.05 | 15.52 | 18.32 | 20.10 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.53 | 07.38 | 13.04 | 15.50 | 18.30 | 20.08 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.55 | 07.40 | 13.04 | 15.48 | 18.28 | 20.06 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.56 | 07.42 | 13.04 | 15.47 | 18.25 | 20.03 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.44 | 13.04 | 15.45 | 18.23 | 20.01 | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.00 | 07.46 | 13.04 | 15.43 | 18.20 | 19.59 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.02 | 07.48 | 13.03 | 15.41 | 18.18 | 19.56 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.04 | 07.50 | 13.03 | 15.39 | 18.16 | 19.54 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.06 | 07.52 | 13.03 | 15.38 | 18.13 | 19.52 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.08 | 07.54 | 13.03 | 15.36 | 18.11 | 19.50 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.10 | 07.55 | 13.03 | 15.34 | 18.09 | 19.47 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.11 | 07.57 | 13.02 | 15.32 | 18.06 | 19.45 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.13 | 07.59 | 13.02 | 15.30 | 18.04 | 19.43 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.15 | 08.01 | 13.02 | 15.29 | 18.02 | 19.41 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.17 | 08.03 | 13.02 | 15.27 | 18.00 | 19.39 | |
| 14 Jumada al-Ula | 06.19 | 08.05 | 13.02 | 15.25 | 17.57 | 19.37 | |
| 15 Jumada al-Ula | 06.20 | 08.07 | 13.02 | 15.23 | 17.55 | 19.35 | |
| 16 Jumada al-Ula | 06.22 | 08.09 | 13.02 | 15.22 | 17.53 | 19.33 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.24 | 08.11 | 13.01 | 15.20 | 17.51 | 19.31 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.26 | 08.13 | 13.01 | 15.18 | 17.49 | 19.29 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.28 | 08.15 | 13.01 | 15.17 | 17.47 | 19.27 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.29 | 08.17 | 13.01 | 15.15 | 17.44 | 19.25 |
Qibla-retning
Fra centrum af Tulun er qibla 258,9° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 6.211 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Tulun i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Tulun kl. 18.04. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Tulun?
Fajr er kl. 06.13 i dag og kl. 06.15 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Tulun?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.02; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Tulun?
Fra centrum af Tulun er qibla 258,9° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 6.211 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare