Bedetider i Teykovo
12 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.15
- Solopgang07.08
- Dhuhr12.02
- Asr14.21
- Maghrib16.56
- Isha18.41
Andre tider
- Ishraq
- 07.53
- Zawal (uønsket)
- 11.52
- Isfirar
- 16.10
- Midnat
- 00.03
- Nattens sidste tredjedel
- 01.10
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.28 | 06.21 | 12.08 | 15.05 | 17.53 | 19.38 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.30 | 06.23 | 12.07 | 15.03 | 17.50 | 19.35 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.32 | 06.25 | 12.07 | 15.01 | 17.48 | 19.32 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.35 | 06.27 | 12.07 | 14.59 | 17.45 | 19.29 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.37 | 06.29 | 12.06 | 14.57 | 17.42 | 19.27 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.39 | 06.31 | 12.06 | 14.55 | 17.40 | 19.24 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.41 | 06.33 | 12.06 | 14.53 | 17.37 | 19.21 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.43 | 06.35 | 12.05 | 14.51 | 17.34 | 19.18 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.46 | 06.38 | 12.05 | 14.49 | 17.32 | 19.16 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.48 | 06.40 | 12.05 | 14.47 | 17.29 | 19.13 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.50 | 06.42 | 12.05 | 14.45 | 17.26 | 19.10 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.52 | 06.44 | 12.04 | 14.43 | 17.24 | 19.08 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.54 | 06.46 | 12.04 | 14.41 | 17.21 | 19.05 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.56 | 06.48 | 12.04 | 14.39 | 17.19 | 19.03 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.50 | 12.04 | 14.37 | 17.16 | 19.00 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.00 | 06.52 | 12.03 | 14.35 | 17.13 | 18.58 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.02 | 06.55 | 12.03 | 14.33 | 17.11 | 18.55 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.57 | 12.03 | 14.31 | 17.08 | 18.53 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.59 | 12.03 | 14.29 | 17.06 | 18.51 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.08 | 07.01 | 12.03 | 14.27 | 17.03 | 18.48 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.11 | 07.03 | 12.02 | 14.25 | 17.01 | 18.46 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.13 | 07.05 | 12.02 | 14.23 | 16.58 | 18.44 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.15 | 07.08 | 12.02 | 14.21 | 16.56 | 18.41 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.17 | 07.10 | 12.02 | 14.19 | 16.53 | 18.39 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.19 | 07.12 | 12.02 | 14.17 | 16.51 | 18.37 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.20 | 07.14 | 12.02 | 14.16 | 16.49 | 18.35 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.22 | 07.16 | 12.02 | 14.14 | 16.46 | 18.33 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.24 | 07.19 | 12.02 | 14.12 | 16.44 | 18.30 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.21 | 12.02 | 14.10 | 16.41 | 18.28 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.23 | 12.01 | 14.08 | 16.39 | 18.26 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.25 | 12.01 | 14.07 | 16.37 | 18.24 |
Qibla-retning
Fra centrum af Teykovo er qibla 181,1° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.941 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Teykovo i dag?
I dag (23. oktober 2026) er Maghrib i Teykovo kl. 16.56. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Teykovo?
Fajr er kl. 05.15 i dag og kl. 05.17 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Teykovo?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.02; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Teykovo?
Fra centrum af Teykovo er qibla 181,1° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.941 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare