Bedetider i Ostashkov
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.42
- Solopgang07.36
- Dhuhr12.32
- Asr14.52
- Maghrib17.27
- Isha19.13
Andre tider
- Ishraq
- 08.21
- Zawal (uønsket)
- 12.22
- Isfirar
- 16.42
- Midnat
- 00.32
- Nattens sidste tredjedel
- 01.38
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.57 | 06.51 | 12.37 | 15.34 | 18.23 | 20.08 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.59 | 06.53 | 12.37 | 15.32 | 18.20 | 20.05 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.02 | 06.55 | 12.37 | 15.30 | 18.17 | 20.02 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.57 | 12.36 | 15.28 | 18.14 | 20.00 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.06 | 06.59 | 12.36 | 15.26 | 18.12 | 19.57 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.08 | 07.01 | 12.36 | 15.24 | 18.09 | 19.54 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.10 | 07.03 | 12.35 | 15.22 | 18.06 | 19.51 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.13 | 07.06 | 12.35 | 15.20 | 18.04 | 19.49 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.15 | 07.08 | 12.35 | 15.18 | 18.01 | 19.46 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.17 | 07.10 | 12.35 | 15.16 | 17.58 | 19.43 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.19 | 07.12 | 12.34 | 15.14 | 17.56 | 19.41 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.21 | 07.14 | 12.34 | 15.12 | 17.53 | 19.38 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.23 | 07.16 | 12.34 | 15.10 | 17.50 | 19.35 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.18 | 12.34 | 15.08 | 17.48 | 19.33 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.21 | 12.33 | 15.06 | 17.45 | 19.30 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.23 | 12.33 | 15.04 | 17.42 | 19.28 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.25 | 12.33 | 15.02 | 17.40 | 19.25 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.27 | 12.33 | 15.00 | 17.37 | 19.23 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.29 | 12.33 | 14.58 | 17.35 | 19.20 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.31 | 12.32 | 14.56 | 17.32 | 19.18 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.34 | 12.32 | 14.54 | 17.30 | 19.16 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.42 | 07.36 | 12.32 | 14.52 | 17.27 | 19.13 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.44 | 07.38 | 12.32 | 14.50 | 17.25 | 19.11 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.40 | 12.32 | 14.48 | 17.22 | 19.09 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.43 | 12.32 | 14.46 | 17.20 | 19.07 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.45 | 12.32 | 14.44 | 17.17 | 19.04 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.47 | 12.31 | 14.42 | 17.15 | 19.02 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.54 | 07.49 | 12.31 | 14.41 | 17.13 | 19.00 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.56 | 07.51 | 12.31 | 14.39 | 17.10 | 18.58 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.54 | 12.31 | 14.37 | 17.08 | 18.56 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.00 | 07.56 | 12.31 | 14.35 | 17.06 | 18.54 |
Qibla-retning
Fra centrum af Ostashkov er qibla 169,3° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 4.010 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Ostashkov i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Ostashkov kl. 17.27. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Ostashkov?
Fajr er kl. 05.42 i dag og kl. 05.44 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Ostashkov?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.32; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Ostashkov?
Fra centrum af Ostashkov er qibla 169,3° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 4.010 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare