Bedetider i Oktyabr’sk
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.42
- Solopgang07.24
- Dhuhr12.30
- Asr15.02
- Maghrib17.34
- Isha19.10
Andre tider
- Ishraq
- 08.09
- Zawal (uønsket)
- 12.19
- Isfirar
- 16.49
- Midnat
- 00.30
- Nattens sidste tredjedel
- 01.40
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.46 | 12.35 | 15.39 | 18.23 | 19.58 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.06 | 06.48 | 12.35 | 15.37 | 18.20 | 19.55 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.08 | 06.50 | 12.34 | 15.35 | 18.18 | 19.53 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.09 | 06.52 | 12.34 | 15.33 | 18.15 | 19.50 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.11 | 06.53 | 12.34 | 15.31 | 18.13 | 19.48 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.55 | 12.33 | 15.30 | 18.11 | 19.46 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.15 | 06.57 | 12.33 | 15.28 | 18.08 | 19.43 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.17 | 06.59 | 12.33 | 15.26 | 18.06 | 19.41 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.19 | 07.00 | 12.33 | 15.24 | 18.04 | 19.38 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.20 | 07.02 | 12.32 | 15.23 | 18.01 | 19.36 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.22 | 07.04 | 12.32 | 15.21 | 17.59 | 19.34 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.24 | 07.06 | 12.32 | 15.19 | 17.57 | 19.32 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.08 | 12.31 | 15.17 | 17.54 | 19.29 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.09 | 12.31 | 15.15 | 17.52 | 19.27 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.11 | 12.31 | 15.14 | 17.50 | 19.25 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.31 | 07.13 | 12.31 | 15.12 | 17.48 | 19.23 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.33 | 07.15 | 12.31 | 15.10 | 17.45 | 19.21 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.17 | 12.30 | 15.08 | 17.43 | 19.18 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.19 | 12.30 | 15.07 | 17.41 | 19.16 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.20 | 12.30 | 15.05 | 17.39 | 19.14 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.22 | 12.30 | 15.03 | 17.37 | 19.12 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.42 | 07.24 | 12.30 | 15.02 | 17.34 | 19.10 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.26 | 12.30 | 15.00 | 17.32 | 19.08 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.45 | 07.28 | 12.29 | 14.58 | 17.30 | 19.06 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.47 | 07.30 | 12.29 | 14.57 | 17.28 | 19.04 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.32 | 12.29 | 14.55 | 17.26 | 19.02 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.34 | 12.29 | 14.53 | 17.24 | 19.00 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.35 | 12.29 | 14.52 | 17.22 | 18.59 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.53 | 07.37 | 12.29 | 14.50 | 17.20 | 18.57 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.55 | 07.39 | 12.29 | 14.49 | 17.18 | 18.55 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.57 | 07.41 | 12.29 | 14.47 | 17.16 | 18.53 |
Qibla-retning
Fra centrum af Oktyabr’sk er qibla 195,5° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.610 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Oktyabr’sk i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Oktyabr’sk kl. 17.34. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Oktyabr’sk?
Fajr er kl. 05.42 i dag og kl. 05.43 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Oktyabr’sk?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.30; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Oktyabr’sk?
Fra centrum af Oktyabr’sk er qibla 195,5° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.610 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare