Bedetider i Nyandoma
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.08
- Solopgang07.18
- Dhuhr12.04
- Asr14.09
- Maghrib16.48
- Isha18.50
Andre tider
- Ishraq
- 08.03
- Zawal (uønsket)
- 11.53
- Isfirar
- 16.03
- Midnat
- 00.04
- Nattens sidste tredjedel
- 01.02
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.14 | 06.25 | 12.09 | 14.55 | 17.51 | 19.52 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.17 | 06.28 | 12.09 | 14.53 | 17.48 | 19.49 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.20 | 06.31 | 12.08 | 14.51 | 17.45 | 19.45 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.23 | 06.33 | 12.08 | 14.48 | 17.41 | 19.42 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.26 | 06.36 | 12.08 | 14.46 | 17.38 | 19.39 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.28 | 06.38 | 12.07 | 14.44 | 17.35 | 19.35 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.31 | 06.41 | 12.07 | 14.41 | 17.32 | 19.32 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.34 | 06.44 | 12.07 | 14.39 | 17.29 | 19.29 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.37 | 06.46 | 12.06 | 14.37 | 17.25 | 19.26 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.39 | 06.49 | 12.06 | 14.34 | 17.22 | 19.23 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.42 | 06.51 | 12.06 | 14.32 | 17.19 | 19.19 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.45 | 06.54 | 12.06 | 14.30 | 17.16 | 19.16 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.47 | 06.57 | 12.05 | 14.27 | 17.13 | 19.13 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.50 | 06.59 | 12.05 | 14.25 | 17.10 | 19.10 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.52 | 07.02 | 12.05 | 14.23 | 17.07 | 19.07 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.55 | 07.05 | 12.05 | 14.20 | 17.04 | 19.04 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.58 | 07.07 | 12.05 | 14.18 | 17.00 | 19.01 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.00 | 07.10 | 12.04 | 14.16 | 16.57 | 18.58 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.03 | 07.13 | 12.04 | 14.14 | 16.54 | 18.55 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.05 | 07.15 | 12.04 | 14.11 | 16.51 | 18.53 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.08 | 07.18 | 12.04 | 14.09 | 16.48 | 18.50 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.10 | 07.21 | 12.04 | 14.07 | 16.45 | 18.47 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.13 | 07.24 | 12.03 | 14.05 | 16.42 | 18.44 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.15 | 07.26 | 12.03 | 14.02 | 16.39 | 18.42 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.29 | 12.03 | 14.00 | 16.36 | 18.39 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.20 | 07.32 | 12.03 | 13.58 | 16.33 | 18.36 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.22 | 07.35 | 12.03 | 13.56 | 16.30 | 18.34 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.25 | 07.37 | 12.03 | 13.54 | 16.27 | 18.31 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.27 | 07.40 | 12.03 | 13.52 | 16.25 | 18.29 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.43 | 12.03 | 13.49 | 16.22 | 18.26 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.46 | 12.03 | 13.47 | 16.19 | 18.24 |
Qibla-retning
Fra centrum af Nyandoma er qibla 180,6° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 4.476 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Nyandoma i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Nyandoma kl. 16.48. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Nyandoma?
Fajr er kl. 05.08 i dag og kl. 05.10 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Nyandoma?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.03; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Nyandoma?
Fra centrum af Nyandoma er qibla 180,6° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 4.476 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare