Bedetider i Novouzensk
12 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.46
- Solopgang07.23
- Dhuhr12.32
- Asr15.09
- Maghrib17.40
- Isha19.10
Andre tider
- Ishraq
- 08.08
- Zawal (uønsket)
- 12.21
- Isfirar
- 16.55
- Midnat
- 00.32
- Nattens sidste tredjedel
- 01.45
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.11 | 06.47 | 12.37 | 15.45 | 18.26 | 19.56 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.49 | 12.37 | 15.43 | 18.24 | 19.53 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.14 | 06.50 | 12.36 | 15.42 | 18.22 | 19.51 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.16 | 06.52 | 12.36 | 15.40 | 18.20 | 19.49 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.18 | 06.54 | 12.36 | 15.38 | 18.17 | 19.47 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.19 | 06.55 | 12.36 | 15.37 | 18.15 | 19.44 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.21 | 06.57 | 12.35 | 15.35 | 18.13 | 19.42 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.22 | 06.58 | 12.35 | 15.33 | 18.11 | 19.40 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.24 | 07.00 | 12.35 | 15.32 | 18.09 | 19.38 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.26 | 07.01 | 12.34 | 15.30 | 18.07 | 19.36 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.27 | 07.03 | 12.34 | 15.28 | 18.04 | 19.34 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.05 | 12.34 | 15.27 | 18.02 | 19.32 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.06 | 12.34 | 15.25 | 18.00 | 19.30 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.08 | 12.33 | 15.24 | 17.58 | 19.28 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.10 | 12.33 | 15.22 | 17.56 | 19.26 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.11 | 12.33 | 15.20 | 17.54 | 19.24 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.13 | 12.33 | 15.19 | 17.52 | 19.22 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.14 | 12.33 | 15.17 | 17.50 | 19.20 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.16 | 12.32 | 15.16 | 17.48 | 19.18 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.18 | 12.32 | 15.14 | 17.46 | 19.16 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.19 | 12.32 | 15.12 | 17.44 | 19.14 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.44 | 07.21 | 12.32 | 15.11 | 17.42 | 19.12 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.23 | 12.32 | 15.09 | 17.40 | 19.10 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.24 | 12.32 | 15.08 | 17.38 | 19.09 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.49 | 07.26 | 12.32 | 15.06 | 17.36 | 19.07 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.51 | 07.28 | 12.31 | 15.05 | 17.34 | 19.05 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.29 | 12.31 | 15.03 | 17.32 | 19.03 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.54 | 07.31 | 12.31 | 15.02 | 17.31 | 19.02 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.55 | 07.33 | 12.31 | 15.01 | 17.29 | 19.00 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.57 | 07.34 | 12.31 | 14.59 | 17.27 | 18.58 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.36 | 12.31 | 14.58 | 17.25 | 18.57 |
Qibla-retning
Fra centrum af Novouzensk er qibla 195,7° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.310 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Novouzensk i dag?
I dag (23. oktober 2026) er Maghrib i Novouzensk kl. 17.40. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Novouzensk?
Fajr er kl. 05.46 i dag og kl. 05.48 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Novouzensk?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.32; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Novouzensk?
Fra centrum af Novouzensk er qibla 195,7° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.310 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare