Bedetider i Kushva
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.53
- Solopgang07.50
- Dhuhr12.46
- Asr15.04
- Maghrib17.40
- Isha19.30
Andre tider
- Ishraq
- 08.35
- Zawal (uønsket)
- 12.35
- Isfirar
- 16.55
- Midnat
- 00.46
- Nattens sidste tredjedel
- 01.50
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.07 | 07.05 | 12.51 | 15.45 | 18.35 | 20.25 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.10 | 07.07 | 12.50 | 15.43 | 18.33 | 20.22 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.12 | 07.09 | 12.50 | 15.41 | 18.30 | 20.19 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.14 | 07.11 | 12.50 | 15.39 | 18.27 | 20.16 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.17 | 07.14 | 12.49 | 15.37 | 18.24 | 20.13 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.19 | 07.16 | 12.49 | 15.35 | 18.21 | 20.10 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.21 | 07.18 | 12.49 | 15.32 | 18.19 | 20.07 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.24 | 07.20 | 12.49 | 15.30 | 18.16 | 20.04 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.26 | 07.23 | 12.48 | 15.28 | 18.13 | 20.01 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.28 | 07.25 | 12.48 | 15.26 | 18.10 | 19.58 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.31 | 07.27 | 12.48 | 15.24 | 18.07 | 19.56 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.33 | 07.29 | 12.48 | 15.22 | 18.05 | 19.53 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.32 | 12.47 | 15.20 | 18.02 | 19.50 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.34 | 12.47 | 15.18 | 17.59 | 19.48 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.36 | 12.47 | 15.16 | 17.56 | 19.45 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.42 | 07.38 | 12.47 | 15.14 | 17.54 | 19.42 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.44 | 07.41 | 12.46 | 15.12 | 17.51 | 19.40 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.43 | 12.46 | 15.10 | 17.48 | 19.37 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.45 | 12.46 | 15.08 | 17.46 | 19.35 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.48 | 12.46 | 15.06 | 17.43 | 19.32 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.53 | 07.50 | 12.46 | 15.04 | 17.40 | 19.30 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.55 | 07.52 | 12.45 | 15.02 | 17.38 | 19.27 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.57 | 07.55 | 12.45 | 15.00 | 17.35 | 19.25 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.59 | 07.57 | 12.45 | 14.58 | 17.33 | 19.23 | |
| 14 Jumada al-Ula | 06.01 | 07.59 | 12.45 | 14.56 | 17.30 | 19.20 | |
| 15 Jumada al-Ula | 06.03 | 08.02 | 12.45 | 14.54 | 17.27 | 19.18 | |
| 16 Jumada al-Ula | 06.05 | 08.04 | 12.45 | 14.52 | 17.25 | 19.16 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.07 | 08.06 | 12.45 | 14.50 | 17.22 | 19.14 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.09 | 08.09 | 12.45 | 14.48 | 17.20 | 19.11 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.11 | 08.11 | 12.45 | 14.46 | 17.17 | 19.09 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.13 | 08.13 | 12.45 | 14.44 | 17.15 | 19.07 |
Qibla-retning
Fra centrum af Kushva er qibla 209,9° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 4.401 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Kushva i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Kushva kl. 17.40. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Kushva?
Fajr er kl. 05.53 i dag og kl. 05.55 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Kushva?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.45; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Kushva?
Fra centrum af Kushva er qibla 209,9° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 4.401 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare