Bedetider i Kaliningrad
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.32
- Solopgang07.18
- Dhuhr12.23
- Asr14.52
- Maghrib17.26
- Isha19.05
Andre tider
- Ishraq
- 08.03
- Zawal (uønsket)
- 12.12
- Isfirar
- 16.40
- Midnat
- 00.23
- Nattens sidste tredjedel
- 01.31
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.53 | 06.40 | 12.28 | 15.29 | 18.14 | 19.53 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.55 | 06.42 | 12.27 | 15.27 | 18.12 | 19.51 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.57 | 06.44 | 12.27 | 15.25 | 18.09 | 19.48 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.59 | 06.46 | 12.27 | 15.23 | 18.07 | 19.45 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.01 | 06.47 | 12.26 | 15.21 | 18.04 | 19.43 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.03 | 06.49 | 12.26 | 15.19 | 18.02 | 19.40 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.51 | 12.26 | 15.17 | 17.59 | 19.38 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.07 | 06.53 | 12.26 | 15.15 | 17.57 | 19.35 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.09 | 06.55 | 12.25 | 15.14 | 17.54 | 19.33 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.11 | 06.57 | 12.25 | 15.12 | 17.52 | 19.30 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.59 | 12.25 | 15.10 | 17.49 | 19.28 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.15 | 07.01 | 12.24 | 15.08 | 17.47 | 19.26 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.17 | 07.03 | 12.24 | 15.06 | 17.45 | 19.23 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.19 | 07.05 | 12.24 | 15.04 | 17.42 | 19.21 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.21 | 07.07 | 12.24 | 15.02 | 17.40 | 19.18 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.23 | 07.09 | 12.24 | 15.01 | 17.37 | 19.16 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.25 | 07.11 | 12.23 | 14.59 | 17.35 | 19.14 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.13 | 12.23 | 14.57 | 17.33 | 19.12 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.15 | 12.23 | 14.55 | 17.30 | 19.09 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.16 | 12.23 | 14.53 | 17.28 | 19.07 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.18 | 12.23 | 14.52 | 17.26 | 19.05 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.20 | 12.22 | 14.50 | 17.24 | 19.03 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.22 | 12.22 | 14.48 | 17.21 | 19.01 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.24 | 12.22 | 14.46 | 17.19 | 18.59 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.39 | 07.26 | 12.22 | 14.45 | 17.17 | 18.57 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.28 | 12.22 | 14.43 | 17.15 | 18.55 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.30 | 12.22 | 14.41 | 17.12 | 18.53 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.45 | 07.32 | 12.22 | 14.39 | 17.10 | 18.51 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.34 | 12.22 | 14.38 | 17.08 | 18.49 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.36 | 12.22 | 14.36 | 17.06 | 18.47 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.38 | 12.22 | 14.35 | 17.04 | 18.45 |
Qibla-retning
Fra centrum af Kaliningrad er qibla 148,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.039 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Kaliningrad i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Kaliningrad kl. 17.26. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Kaliningrad?
Fajr er kl. 05.32 i dag og kl. 05.34 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Kaliningrad?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.22; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Kaliningrad?
Fra centrum af Kaliningrad er qibla 148,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.039 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare