Bedetider i Gagarin
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.34
- Solopgang07.22
- Dhuhr12.25
- Asr14.51
- Maghrib17.26
- Isha19.08
Andre tider
- Ishraq
- 08.07
- Zawal (uønsket)
- 12.14
- Isfirar
- 16.41
- Midnat
- 00.25
- Nattens sidste tredjedel
- 01.32
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.53 | 06.42 | 12.30 | 15.29 | 18.16 | 19.57 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.44 | 12.29 | 15.27 | 18.13 | 19.54 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.46 | 12.29 | 15.25 | 18.11 | 19.52 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.00 | 06.48 | 12.29 | 15.23 | 18.08 | 19.49 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.02 | 06.50 | 12.28 | 15.22 | 18.06 | 19.46 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.52 | 12.28 | 15.20 | 18.03 | 19.44 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.06 | 06.54 | 12.28 | 15.18 | 18.01 | 19.41 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.08 | 06.56 | 12.28 | 15.16 | 17.58 | 19.39 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.58 | 12.27 | 15.14 | 17.55 | 19.36 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.12 | 07.00 | 12.27 | 15.12 | 17.53 | 19.34 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.14 | 07.02 | 12.27 | 15.10 | 17.50 | 19.31 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.16 | 07.04 | 12.27 | 15.08 | 17.48 | 19.29 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.06 | 12.26 | 15.06 | 17.45 | 19.26 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.20 | 07.08 | 12.26 | 15.04 | 17.43 | 19.24 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.22 | 07.10 | 12.26 | 15.02 | 17.41 | 19.21 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.24 | 07.12 | 12.26 | 15.00 | 17.38 | 19.19 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.14 | 12.25 | 14.59 | 17.36 | 19.17 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.16 | 12.25 | 14.57 | 17.33 | 19.14 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.18 | 12.25 | 14.55 | 17.31 | 19.12 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.20 | 12.25 | 14.53 | 17.28 | 19.10 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.22 | 12.25 | 14.51 | 17.26 | 19.08 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.24 | 12.24 | 14.49 | 17.24 | 19.05 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.26 | 12.24 | 14.48 | 17.21 | 19.03 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.39 | 07.29 | 12.24 | 14.46 | 17.19 | 19.01 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.31 | 12.24 | 14.44 | 17.17 | 18.59 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.33 | 12.24 | 14.42 | 17.14 | 18.57 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.45 | 07.35 | 12.24 | 14.40 | 17.12 | 18.55 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.47 | 07.37 | 12.24 | 14.39 | 17.10 | 18.53 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.39 | 12.24 | 14.37 | 17.08 | 18.51 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.41 | 12.24 | 14.35 | 17.06 | 18.49 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.43 | 12.24 | 14.34 | 17.03 | 18.47 |
Qibla-retning
Fra centrum af Gagarin er qibla 172° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.816 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Gagarin i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Gagarin kl. 17.26. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Gagarin?
Fajr er kl. 05.34 i dag og kl. 05.35 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Gagarin?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.24; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Gagarin?
Fra centrum af Gagarin er qibla 172° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.816 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare