Bedetider i Siedlce
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.13
- Solopgang07.06
- Dhuhr12.15
- Asr14.51
- Maghrib17.24
- Isha19.11
Andre tider
- Ishraq
- 07.51
- Zawal (uønsket)
- 12.05
- Isfirar
- 16.38
- Midnat
- 00.16
- Nattens sidste tredjedel
- 01.17
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.38 | 06.32 | 12.21 | 15.26 | 18.09 | 19.55 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.40 | 06.33 | 12.20 | 15.24 | 18.06 | 19.53 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.41 | 06.35 | 12.20 | 15.22 | 18.04 | 19.50 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.43 | 06.37 | 12.20 | 15.20 | 18.02 | 19.48 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.45 | 06.38 | 12.19 | 15.19 | 17.59 | 19.45 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.47 | 06.40 | 12.19 | 15.17 | 17.57 | 19.43 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.49 | 06.42 | 12.19 | 15.15 | 17.55 | 19.41 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.50 | 06.43 | 12.18 | 15.14 | 17.52 | 19.38 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.52 | 06.45 | 12.18 | 15.12 | 17.50 | 19.36 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.54 | 06.47 | 12.18 | 15.10 | 17.48 | 19.34 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.49 | 12.18 | 15.08 | 17.46 | 19.32 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.50 | 12.17 | 15.07 | 17.43 | 19.29 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.59 | 06.52 | 12.17 | 15.05 | 17.41 | 19.27 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.01 | 06.54 | 12.17 | 15.03 | 17.39 | 19.25 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.03 | 06.56 | 12.17 | 15.02 | 17.37 | 19.23 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.57 | 12.16 | 15.00 | 17.35 | 19.21 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.59 | 12.16 | 14.58 | 17.32 | 19.19 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.08 | 07.01 | 12.16 | 14.56 | 17.30 | 19.17 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.09 | 07.03 | 12.16 | 14.55 | 17.28 | 19.14 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.11 | 07.04 | 12.16 | 14.53 | 17.26 | 19.12 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.13 | 07.06 | 12.15 | 14.51 | 17.24 | 19.11 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.14 | 07.08 | 12.15 | 14.50 | 17.22 | 19.09 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.16 | 07.10 | 12.15 | 14.48 | 17.20 | 19.07 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.11 | 12.15 | 14.47 | 17.18 | 19.05 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.19 | 06.13 | 11.15 | 13.45 | 16.16 | 18.03 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.21 | 06.15 | 11.15 | 13.43 | 16.14 | 18.01 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.23 | 06.17 | 11.15 | 13.42 | 16.12 | 17.59 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.24 | 06.19 | 11.15 | 13.40 | 16.10 | 17.57 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.26 | 06.20 | 11.15 | 13.39 | 16.08 | 17.56 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.28 | 06.22 | 11.14 | 13.37 | 16.06 | 17.54 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.29 | 06.24 | 11.14 | 13.36 | 16.04 | 17.52 |
Qibla-retning
Fra centrum af Siedlce er qibla 149,5° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.736 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Siedlce i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Siedlce kl. 17.24. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Siedlce?
Fajr er kl. 05.13 i dag og kl. 05.14 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Siedlce?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.15; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Siedlce?
Fra centrum af Siedlce er qibla 149,5° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.736 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare