Bedetider i Opoczno
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.23
- Solopgang07.14
- Dhuhr12.23
- Asr15.00
- Maghrib17.32
- Isha19.16
Andre tider
- Ishraq
- 07.59
- Zawal (uønsket)
- 12.13
- Isfirar
- 16.46
- Midnat
- 00.24
- Nattens sidste tredjedel
- 01.27
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.48 | 06.39 | 12.29 | 15.35 | 18.17 | 20.01 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.49 | 06.41 | 12.28 | 15.33 | 18.15 | 19.59 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.51 | 06.42 | 12.28 | 15.31 | 18.12 | 19.57 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.53 | 06.44 | 12.28 | 15.30 | 18.10 | 19.54 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.55 | 06.46 | 12.27 | 15.28 | 18.08 | 19.52 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.47 | 12.27 | 15.26 | 18.06 | 19.50 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.49 | 12.27 | 15.25 | 18.03 | 19.48 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.00 | 06.51 | 12.26 | 15.23 | 18.01 | 19.45 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.02 | 06.52 | 12.26 | 15.21 | 17.59 | 19.43 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.03 | 06.54 | 12.26 | 15.20 | 17.57 | 19.41 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.56 | 12.26 | 15.18 | 17.55 | 19.39 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.57 | 12.25 | 15.16 | 17.52 | 19.36 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.59 | 12.25 | 15.15 | 17.50 | 19.34 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.10 | 07.01 | 12.25 | 15.13 | 17.48 | 19.32 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.12 | 07.02 | 12.25 | 15.11 | 17.46 | 19.30 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.13 | 07.04 | 12.24 | 15.10 | 17.44 | 19.28 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.15 | 07.06 | 12.24 | 15.08 | 17.42 | 19.26 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.17 | 07.08 | 12.24 | 15.06 | 17.40 | 19.24 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.09 | 12.24 | 15.05 | 17.38 | 19.22 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.20 | 07.11 | 12.24 | 15.03 | 17.36 | 19.20 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.21 | 07.13 | 12.24 | 15.02 | 17.34 | 19.18 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.23 | 07.14 | 12.23 | 15.00 | 17.32 | 19.16 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.25 | 07.16 | 12.23 | 14.58 | 17.30 | 19.14 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.18 | 12.23 | 14.57 | 17.28 | 19.13 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.28 | 06.20 | 11.23 | 13.55 | 16.26 | 18.11 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.29 | 06.21 | 11.23 | 13.54 | 16.24 | 18.09 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.31 | 06.23 | 11.23 | 13.52 | 16.22 | 18.07 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.33 | 06.25 | 11.23 | 13.51 | 16.20 | 18.05 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.34 | 06.27 | 11.23 | 13.49 | 16.18 | 18.04 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.36 | 06.28 | 11.23 | 13.48 | 16.16 | 18.02 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.37 | 06.30 | 11.22 | 13.46 | 16.14 | 18.00 |
Qibla-retning
Fra centrum af Opoczno er qibla 145,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.736 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Opoczno i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Opoczno kl. 17.32. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Opoczno?
Fajr er kl. 05.23 i dag og kl. 05.25 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Opoczno?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.23; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Opoczno?
Fra centrum af Opoczno er qibla 145,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.736 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare