Bedetider i Krosno
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.18
- Solopgang07.05
- Dhuhr12.17
- Asr14.58
- Maghrib17.29
- Isha19.10
Andre tider
- Ishraq
- 07.50
- Zawal (uønsket)
- 12.07
- Isfirar
- 16.43
- Midnat
- 00.18
- Nattens sidste tredjedel
- 01.22
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.45 | 06.33 | 12.23 | 15.31 | 18.12 | 19.53 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.47 | 06.34 | 12.22 | 15.30 | 18.10 | 19.50 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.48 | 06.36 | 12.22 | 15.28 | 18.07 | 19.48 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.50 | 06.37 | 12.22 | 15.26 | 18.05 | 19.46 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.52 | 06.39 | 12.21 | 15.25 | 18.03 | 19.44 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.53 | 06.40 | 12.21 | 15.23 | 18.01 | 19.41 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.55 | 06.42 | 12.21 | 15.22 | 17.59 | 19.39 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.43 | 12.20 | 15.20 | 17.57 | 19.37 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.45 | 12.20 | 15.18 | 17.55 | 19.35 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.59 | 06.46 | 12.20 | 15.17 | 17.53 | 19.33 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.01 | 06.48 | 12.20 | 15.15 | 17.51 | 19.31 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.03 | 06.49 | 12.19 | 15.14 | 17.49 | 19.29 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.51 | 12.19 | 15.12 | 17.47 | 19.27 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.53 | 12.19 | 15.11 | 17.44 | 19.25 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.54 | 12.19 | 15.09 | 17.42 | 19.23 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.56 | 12.18 | 15.07 | 17.40 | 19.21 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.57 | 12.18 | 15.06 | 17.38 | 19.19 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.12 | 06.59 | 12.18 | 15.04 | 17.36 | 19.17 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.13 | 07.00 | 12.18 | 15.03 | 17.35 | 19.15 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.15 | 07.02 | 12.18 | 15.01 | 17.33 | 19.13 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.16 | 07.04 | 12.18 | 15.00 | 17.31 | 19.12 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.05 | 12.17 | 14.58 | 17.29 | 19.10 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.19 | 07.07 | 12.17 | 14.57 | 17.27 | 19.08 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.21 | 07.09 | 12.17 | 14.55 | 17.25 | 19.06 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.22 | 06.10 | 11.17 | 13.54 | 16.23 | 18.05 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.24 | 06.12 | 11.17 | 13.52 | 16.21 | 18.03 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.25 | 06.13 | 11.17 | 13.51 | 16.19 | 18.01 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.27 | 06.15 | 11.17 | 13.49 | 16.18 | 18.00 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.28 | 06.17 | 11.17 | 13.48 | 16.16 | 17.58 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.30 | 06.18 | 11.17 | 13.47 | 16.14 | 17.56 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.31 | 06.20 | 11.17 | 13.45 | 16.12 | 17.55 |
Qibla-retning
Fra centrum af Krosno er qibla 146,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.521 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Krosno i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Krosno kl. 17.29. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Krosno?
Fajr er kl. 05.18 i dag og kl. 05.19 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Krosno?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.17; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Krosno?
Fra centrum af Krosno er qibla 146,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.521 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare